Էքսպրես գյուղատնտեսական վարկեր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկից` պետական ծրագրի շրջանակներում
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, լինելով պետական ​​ծրագրերի ֆինանսավորման ոլորտում առաջատարներից մեկը, շարունակում է իր ակտիվ մասնակցությունը երկրի տնտեսական զարգացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության նախաձեռնություններում, այդ թվում` գյուղատնտեսության աջակցության ոլորտում:
Շարունակելով գյուղատնտեսության ոլորտին սուբսիդավորման պետական ծրագրի շրջանակներում միկրովարկերի տրամադրման միջոցառումները` ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկում է «Էքսպրես գյուղատնտեսական վարկավորում» ակցիան, որի հիմնական նպատակը վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման միջոցով գյուղատնտեսության զարգացման օժանդակումն է և տնտեսվարողների հնարավորությունների ընդլայնումը: Վարկերը տրամադրվում են հիմնական և շրջանառու միջոցների համալրման, ինչպես նաև ընթացիկ ծախսերի իրականացման նպատակով:
Ակցիայի գործողության ընթացքում՝ ամիսը մեկ անգամ, Բանկը կընտրի ակցիայի հնարավոր մասնակիցներին, ովքեր նախկինում օգտվել են ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից տրամադրվող գյուղատնտեսական նշանակության որևէ պրոդուկտից և/կամ ունեն գործող գյուղատնտեսական վարկ և չեն ունեցել վճարումների էական ուշացումներ: Այս հաճախորդները հնարավորություն կստանան գյուղատնտեսական վարկ ստանալ առանց գործունեության ֆինանսական վերլուծության և ժամանակի հավելյալ կորստի: Հաճախորդները, ովքեր չեն ընդգրկվել մասնակիցների ցանկում, կարող են օգտվել միկրովարկից՝ ֆինանսական վերլուծության անցկացմամբ:
Գյուղատնտեսական վարկերը վարկառուներին հասանելի են տարեկան 12,28% տոկոսադրույքով (փաստացի տոկոսադրույքը՝ 13%), 6 ամսից մինչև 2 տարի մարման ժամկետով, վարկի գումարը՝  300 հազարից մինչև 1 մլն ՀՀ դրամ: Վարկի մարումը կատարվում է անուիտետային վճարումներով, այդ թվում, առաջին 6 ամիսների ընթացքում կատարվում են միայն տոկոսագումարի վճարումներ: Վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում տուգանքներ չեն կիրառվում:
Գյուղատնտեսական վարկերը տրամադրվում են ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի, ովքեր հանդիսանում են ՀՀ ռեզիդենտ և զբաղվում են գյուղատնտեսական գործունեությամբ:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ակտիվորեն ընդլայնում է իր վարկային պրոդուկտների շարքը՝ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց առաջարկելով գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման շահավետ պայմաններ: Հաճախորդները կարող են օգտվել գյուղատնտեսական վարկավորման մի շարք պրոդուկտներից՝ կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման, ինտենսիվ խաղողի այգիներ և հատապտղանոցներ հիմնելու, տոհմային ոչխարների և այծերի բուծման, գյուղատնտեսական հումքի պահեստավորման և ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման նպատակով:
Գյուղատնտեսական վարկերի վերաբերյալ ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում՝ https://www.vtb.am/am/business/business-credits-view/gyowghatntesakan-varkeri-sowbsidavorman-tsragrer, Բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения), являясь одним из лидеров в сфере финансирования государственных программ, продолжает активное участие в инициативах Правительства Армении, направленных на экономическое развитие страны, в том числе поддержку сельского хозяйства.
Продолжая практику предоставления микрокредитов сектору сельского хозяйства в рамках государственной программы субсидирования процентов, Банк ВТБ (Армения) запускает акцию «Экспресс агрокредитование», основной целью которой является содействие в развитии сельского хозяйства, расширение возможностей хозяйственников путем субсидирования процентных ставок кредитов. Кредиты выдаются с целью пополнения оборотных и основных средств, осуществления текущих расходов. В течение акции раз в месяц Банк будет выбирать возможных участников акции, которые ранее пользовались каким-либо кредитным продуктом сельскохозяйственного назначения, предоставляемым Банком ВТБ (Армения), и/или имеют действующий агрокредит и не имели существенных просрочек. Эти клиенты получат возможность получения агрокредита без финансового анализа деятельности и дополнительной траты времени. Клиенты, не попавшие в список участников, могут воспользоваться микрокредитом с проведением финансового анализа.
Агрокредиты доступны для заемщиков по годовой процентной ставке 12.28% (эффективная процентная ставка - 13%), со сроком погашения от 6-и месяцев до 2-х лет, сумма кредита - от 300 тыс. до 1 млн драмов РА. Погашение кредита производится аннуитетными платежами, при этом в течение первых 6-и месяцев осуществляются только выплаты по процентам. За досрочное погашение кредита штрафы не применяются.
Агрокредиты выдаются физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, которые являются резидентами РА и занимаются сельскохозяйственной деятельностью.
Банк ВТБ (Армения) активно расширяет линейку кредитных продуктов, предлагая выгодные условия агрокредитования физическим и юридическим лицам. Клиенты могут воспользоваться несколькими продуктами агрокредитования: кредиты на внедрение градозащитных сеток, на создание интенсивных виноградных садов, ягодных хозяйств, разведение племенных овец и коз, складирование сельскохозяйственного сырья, развитие тепличного хозяйства.