ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր Տնօրեն Ի. Տելեգինի ամանորյա ուղերձը
2020 թվականը մեր հիշողության մեջ մնալու է որպես մարտահրավերներով և արագ զարգացումներով լի, նորի յուրացման և մեր արժեքային համակարգի վերանայման տարի:
Համավարակը ազդել է ռազմավարական այնպիսի նշանակություն ունեցող տնտեսական ոլորտների գործունեության վրա, ինչպիսիք են՝ արդյունաբերությունը, շինարարությունը, առևտուրը, զբոսաշրջությունը, ծառայությունների ոլորտը և բազմաթիվ այլ ոլորտներ: Այս պայմաններում Բանկի համար առաջնահերթ խնդիր դարձավ իր հաճախորդներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելը: Հայտարարված վարկային արձակուրդների շրջանակներում՝ Բանկը վերաձևակերպել է ֆիզիկական անձանց ավելի քան 160 հազ. վարկեր՝ 4,8 մլրդ ՀՀ դրամի չափով և կորպորատիվ հաճախորդների 1,3 հազ. վարկեր՝ 400 մլն. ՀՀ դրամ հետաձգված վճարումներով: Կարևոր է նշել, որ Բանկի հաճախորդների մեծ մասը, չնայած իրենց տրված վարկային արձակուրդների հնարավորությանը, կատարել են իրենց ամսական վճարումները՝ ստանդարտ ժամանակացույցով:
Միևնույն ժամանակ, Բանկն իր ակտիվ դերն ունեցավ ՀՀ կառավարության կողմից մշակված և COVID-19 համավարակի սոցիալական և տնտեսական հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված պետական ծրագրերի շրջանակներում: 2020 թ.-ի ապրիլից մինչև հուլիս ամիս ընկած ժամանակահատվածում մեր Բանկի ընդարձակ մասնաճյուղային ցանցի միջոցով պետական վճարումներ են ստացել աջակցության կարիք ունեցող ավելի քան 100 հազար ՀՀ քաղաքացիների՝ 4.8 մլրդ ՀՀ դրամի չափով:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միացել է նաև ՀՀ կառավարության մի շարք ծրագրերին՝ ուղղված փոքր և միջին բիզնեսի աջակցմանը: Մասնավորապես, մենք սկսեցինք արտոնյալ վարկեր տրամադրել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության և «Ներդրումների աջակցության կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ:
Բանկն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել գյուղատնտեսության վարկավորման ծրագրերում՝ որպես տնտեսության գերակա ոլորտներից մեկի, առաջարկելով իջեցված տոկոսադրույքներ;գյուղատնտեսական ձեռնարկություններին:
Մեր պատասխանատվությունն արտահայտվում է ոչ միայն բնակչության և տնտեսության ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու հարցում, այլ նաև աշխատակիցների և հաճախորդների նկատմամբ հոգատարության դրսևորումներով: Ամբողջ տարվա ընթացքում մենք իրականացրել ենք մի շարք միջոցառումներ՝ Բանկի գլխամասային գրասենյակի և մասնաճյուղերի տարածքում COVID-19-ի տարածումը կանխելու նպատակով: Մարտ ամսից Գլխամասային գրասենյակի աշխատակիցների 40% -ը տեղափոխվել է հեռահար աշխատանքի, կազմակերպվել է աշխատակիցների COVID-19-ի հայտնաբերման շաբաթական թեստավորում: Մասնաճյուղերում հատուկ ուշադրություն է դարձվում սոցիալական հեռավորության պահպանմանը, պարբերաբար իրականացվում է տարածքների ախտահանում, տեղադրված են ախտահանիչ միջոցներ, օդազտիչներ, մուտքի մոտ հաճախորդներին տրվում են դիմակներ, իրականացվում է հաճախորդների ջերմաչափում:
Ներկա պահին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ունի մասնաճյուղերի, բանկոմատների և հաճախորդների ինքնասպասարկման 24/7 գոտիների ամենալայն ցանցը Հայաստանի տարածքում: Իրենց բանկային ծառայություններն են մատուցում ավելի քան 70 մասնաճյուղեր, որոնցից 28-ը գտնվում են Երևանում, իսկ 45-ը՝ մարզերում: Բանկոմատների ընդհանուր թիվը տարեվերջին հասել է 198-ի, որոնցից 95-ը գտնվում են Երևանում, 103-ը՝ Հայաստանի մարզերում:
Երևանում գործում է փոքր և միջին բիզնեսի անհատական սպասարկման մասնագիտացված մասնաճյուղ, թվով երկու VIP-մասնաճյուղեր, ինչպես նաև Հիփոթեքային կենտրոն՝ իր տեսակով առաջին գրասենյակը ՀՀ բանկային համակարգում, որտեղ կարելի է ստանալ ոչ միայն անձնական մենեջերի մասնագիտական խորհրդատվություն, այլ նաև համալիր լուծումներ Բանկի գործընկերներ կառուցապատողների, ապահովագրական ընկերությունների, դիզայներների, շինանյութի, կահույքի, սարքավորումների խանութների կողմից: Դեկտեմբերին մենք Հայաստանի կենտրոնական ավտոշուկայի տարածքում բացել ենք Ավտովարկավորման կենտրոն՝ դրանով իսկ խնայելով հաճախորդների ժամանակը ավտովարկ ձևակերպելիս:
Միևնույն ժամանակ, Բանկն ակտիվորեն զարգացնում է իր կողմից հեռահար սպասարկման հարթակները և 2020թ.-ին իր հաճախորդներին է առաջարկել ՀՀ բանկային շուկայում մի շարք նորարարություններ, այդ թվում՝ Բանկի կայքի անձնական էջի միջոցով քաղվածքներ ստանալու հնարավորություն, սպասարկման ոչ թղթային տեխնոլոգիաներ, կայքի և վճարային տերմինալների միջոցով արագ դրամական փոխանցումներ ստանալու հեռահար հնարավորություն, օնլայն վարկեր ձևակերպելու հնարավորություններ և այլն:
Մենք շարունակեցինք աշխատել հաճախորդների սպասարկման արդյունավետության և որակի բարելավման ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ կարևոր քայլ էր CRM համակարգի ներդրումը, որը հնարավորություն է տալիս վերլուծել հաճախորդի տվյալները և պահպանել հաճախորդի հետ փոխհամագործակցության ողջ պատմությունը: Բացի այդ, ներդրվել է Բանկի բոլոր պրոդուկտների մասով միասնական օֆերտայի գաղափարը՝ սպասարկման գործընթացի օպտիմալացման նպատակով, ինչը հնարավորություն տվեց բարձրացնել գործառնությունների արագությունը և երկու անգամ կրճատել հաճախորդների հետ կնքված պայմանագրերի ծավալը:
2020 թվականին բանկն ընդլայնել է պրոդուկտների շրջանակը՝ կենտրոնանալով հաճախորդների կարիքների և համաշխարհային միտումների վրա: Այսպիսով, մենք առաջինը Հայաստանում, թողարկեցինք «Mastercard վճարային մատանի» պրոդուկտը՝ եզակի գաջեթ՝ ստեղծված տեխնոլոգիայի, ֆինանսների և օգտատերերի փորձի հիման վրա: Նաև, տարեվերջին Visa միջազգային համակարգի հետ համատեղ, թողարկեցինք երեխաների և դեռահասների համար նախատեսված Teens և Kids նոր վճարային քարտեր, որոնք մի շարք առավելություններ ունեն ինչպես երիտասարդ հաճախորդների, այնպես էլ նրանց ծնողների համար:
Քայլելով ֆինանսական շուկայի զարգացման միտումներին զուգահեռ՝ 2021 թվականին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նախատեսում է ոչ միայն ուշադրություն դարձնել ավանդական բանկային գործիքներին, այլև ակտիվորեն զարգացնել տեխնոլոգիական բաղադրիչը: Մեզ համար առաջնահերթ խնդիրներ կլինեն հեռահար սպասարկման համակարգերի կատարելագործումը, հաճախորդների հետ փոխհամագործակցության արդյունավետության բարձրացումը և բիզնես գործընթացների օպտիմալացումը: Մասնավորապես, առաջիկայում մենք նախատեսում ենք բիոմետրիայի վրա հիմնված նույնականացման ներդրումը, ինչպես նաև SMS հաղորդագրությամբ գործարքների վերահսկման նոր մեխանիզմը:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի սոցիալական գործունեության ամենակարևոր ուղղությունը երկրում առողջապահության, մշակույթի, սպորտի և կրթության զարգացմանն աջակցությունն է: Այս տարի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում մենք 23 մլն ՀՀ դրամ հատկացրեցինք ՀՀ Առողջապահության նախարարությանը՝ COVID-19-ի տարածման դեմ պայքարելու համար: Բանկը մասնակցել է նաև տարբեր հովանավորչական և բարեգործական ծրագրերի: Այս տարվա վերջին միջոցառումներից մեկը՝ Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան 300 երեխաների համար Բանկի կողմից կազմակերպված ամանորյա տոնն էր:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի թիմի անունից սրտանց շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ համագործակցության և վստահության համար: Սրտանց մաղթում եմ Ձեզ խաղաղություն, քաջ առողջություն և ֆինանսական բարեկեցություն: Թող Նոր տարին բերի Ձեզ միայն դրական փոփոխություններ:

Новогоднее обращение Генерального Директора Банка ВТБ (Армения) Ивана Телегина
2020 год запомнится нам как год, полный вызовов, ускоренного развития, освоения нового и пересмотра системы наших ценностей.
Пандемия затронула такие стратегические отрасли экономики как промышленность, строительство, торговля, туризм, сфера услуг и многие другие. В этих условиях для Банка ВТБ (Армения) задачей номер один стало оказание финансовой поддержки своим клиентам. В рамках объявленных кредитных каникул Банк реструктурировал более 160 тыс. кредитов физических лиц на 4,8 млрд драмов и 1,3 тыс. кредитов корпоративных клиентов на 400 млн драмов отложенных платежей. Важно отметить, что большинство клиентов Банка, несмотря на предоставленную им возможность кредитных каникул, погасили ежемесячные платежи по стандартному графику платежей.
Одновременно Банк занял активную позицию в рамках государственных программ, разработанных Правительством РА и направленных на устранение социальных и экономических последствий пандемии COVID-19. С апреля по июль 2020 года через широкую филиальную сеть нашего Банка госвыплаты получили более 100 тыс. нуждающихся в поддержке граждан РА на сумму 4,8 млрд драмов.
Банк ВТБ (Армения) также присоединился к ряду программ Правительства РА, нацеленных на оказание помощи малому и среднему бизнесу. В частности, мы начали предоставлять льготные кредиты совместно с Министерством экономики РА и Фондом «Центр поддержки инвестиций».
Банк принял активное участие в программах кредитования сельского хозяйства как одной из приоритетных отраслей экономики, предлагая сниженные процентные ставки сельскохозяйственным предприятиям.
Наша ответственность выражается не только в финансовой поддержке населения и экономики, но и в заботе о безопасности сотрудников и клиентов. В течение всего года мы проводили мероприятия по предотвращению распространения COVID-19 на территории головного офиса и филиалов. 40% сотрудников головного офиса с марта переведены на дистанционную работу, было организовано еженедельное тестирование персонала на COVID-19. В филиалах особое внимание уделяется соблюдению социальной дистанции, регулярно проводится дезинфекция помещений, установлены антисептики, ионизаторы воздуха, при входе клиентам раздаются маски, осуществляется замер температуры посетителей.
В настоящее время Банк ВТБ (Армения) обладает самой широкой сетью филиалов, банкоматов и зон самообслуживания клиентов 24/7 на территории Армении. В стране работает более 70 филиалов, из которых 28 находятся в Ереване и 45 – в регионах. Общее число банкоматов на конец года достигло 198, из которых 95 размещены в Ереване, 103 – в регионах РА.
В Ереване действует специализированный филиал по индивидуальному обслуживанию малого и среднего бизнеса, два VIP филиалов, а также Ипотечный центр – первый филиал подобного формата в банковской системе РА, где можно получить не только профессиональную консультацию персонального менеджера, но и комплексные решения от партнеров – застройщиков, страховых компаний, дизайнеров, магазинов стройматериалов, мебели, техники и т.д. В декабре мы открыли центр автокредитования на территории центрального авторынка Армении, тем самым сэкономив время клиентов на оформление автокредита.
При этом Банк активно развивает дистанционные каналы обслуживания и в 2020 году предложил своим клиентам ряд нововведений на банковском рынке, в том числе возможность получения выписок через личный кабинет на сайте, безбумажную технологию обслуживания, дистанционный канал получения СДП через сайт и платежные терминалы, возможность оформления кредитов в онлайн-режиме.
Мы продолжили работу по повышению эффективности и качества обслуживания клиентов. Важным шагом в этом направлении стал запуск системы CRM, которая позволяет непрерывно анализировать клиентские данные и сохранять всю историю взаимодействия с клиентом. Кроме того, внедрена единая оферта по всем продуктам Банка для оптимизации работы фронт-линии, что позволило увеличить скорость операций и в два раза сократить объем заключаемых с клиентами договоров.
В 2020 году Банк расширил продуктовую линейку, ориентируясь на потребности клиентов и мировые тренды. Так, мы первыми в Армении выпустили продукт «Платежное кольцо Mastercard» − уникальный гаджет, созданный на основе технологий, финансов и пользовательского опыта. Также в конце года совместно с международной системой Visa запустили новые платежные карты Teens и Kids для детей и подростков, которые имеют ряд преимуществ как для юных клиентов, так и для их родителей.
Шагая в ногу с тенденциями развития финансового рынка, в 2021 году Банк ВТБ (Армения) планирует не только уделять внимание традиционным банковским инструментам, но и активно развивать технологическую составляющую. Первоочередными задачами для нас станут усовершенствование систем дистанционного обслуживания, повышение эффективности взаимодействия с клиентами и оптимизация бизнес-процессов. В частности, в ближайшее время мы планируем внедрение идентификации на основании биометрии, а также новый механизм контроля сделок по SMS.
Важнейшим направлением социальной деятельности Банка ВТБ (Армения) является поддержка здравоохранения, развитие культуры, спорта и образования в стране. В этом году в рамках корпоративной социальной ответственности мы выделили Министерству здравоохранения РА 23 млн драмов на борьбу с распространением COVID-19. Банк также принял участие в различных спонсорских и благотворительных программах. Одним из заключительных мероприятий этого года стал организованный Банком новогодний праздник для 300 детей Харбердского специализированного детского дома.
От имени команды Банка ВТБ (Армения) искренне благодарю вас за сотрудничество и доверие. От всего сердца желаю мира, крепкого здоровья и финансового благополучия. Пусть Новый год принесет вам только положительные перемены.