ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գրանցում է աճող հետաքրքրություն ապառիկ վարկերի նկատմամբ՝ հաճախորդներին առաջարկելով շահավետ պայմաններ երկրի տարածքում 1000-ից ավելի գործընկեր կազմակերպությունների վաճառակետերից գնումներ կատարելու համար: Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Բանկի գործընկերների թիվը կրկնապատկվել է, իսկ հաճախորդների տվյալների վերլուծությունը հնարավորություն է տվել հարմարեցնել առաջարկները՝ ապահովելով առավելագույն շահավետություն։
10 տարի շարունակ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում ապառիկ վարկավորման շուկայում՝ առաջարկելով գրավիչ պայմաններ այս պահանջված վարկատեսակի համար: Յուրաքանչյուր տասներորդ տնտեսապես ակտիվ բնակիչ դիմել է ապառիկ վարկի համար։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում այս պրոդուկտի պորտֆելն աճել է 20%-ով, իսկ Բանկի գործընկերների թիվը կրկնապատկվել է, ինչը վկայում է բիզնեսի կողմից Բանկի նկատմամբ բարձր վստահության մասին։
Ապառիկ վարկերն առավել տարածված են 20-35 տարեկան հաճախորդների շրջանում՝ կապված նրանց բարձր գնողունակության և ակտիվ կենսակերպի հետ։ Հատկապես ուշագրավ է երիտասարդների շրջանում վարկավորման նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը, ինչը կարող է վկայել ֆինանսական իրազեկվածության և պատասխանատվության բարձր մակարդակի մասին։ Վարկառուների 55%-ը կանայք են, իսկ 45%-ը՝ տղամարդիկ։
«Ապառիկ վարկերը շարունակում են մնալ ամենապահանջված ֆինանսական պրոդուկտներից մեկը սպառողների շրջանում։ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միտված է հարմար և մատչելի լուծումներ տրամադրելուն՝ առաջարկելով վարկավորման շահավետ պայմաններ։ Մենք մշտապես վերլուծում ենք հաճախորդների տվյալները, ինչը թույլ է տալիս ճշգրիտ որոշել նրանց կարիքները և օպտիմալացնել մեր առաջարկներն ու մարքեթինգային նախագծերը։ Այս տարի մենք պլանավորում ենք ընդլայնել գործընկերների ցանցը և ավելացնել ապառիկ վարկերի պորտֆելն առնվազն 5%-ով», - նշում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Տարաս Կլադչենկոն։
Ապառիկ գնումների շարքում ավանդաբար առաջատար են էլեկտրոնիկան և սպառողական տեխնիկան, քանի որ դրանք դարձել են մեր առօրյայի անբաժանելի մասը։ Երկրորդ տեղում է կահույքը, որի գնման համար ապառիկը հարմար լուծում է՝ հաշվի առնելով մեծ ծախսերը։ Նկատվում է նաև հետաքրքրություն շինարարական ապրանքների նկատմամբ, ինչպիսիք են սանտեխնիկան և պատուհանները՝ հատկապես գարնանային և ամառային սեզոններին, երբ բնակարանի բարեկարգման և վերանորոգման հարցերը դառնում են առավել ակտուալ։
Բանկը հնարավորություն է տալիս հաճախորդներին ապառիկ վարկավորմամբ օգտվել նաև տարբեր ոլորտների ծառայություններից` տուրիստական փաթեթներ, ավիատոմսեր, հյուրանոցային ոլորտի ծառայություններ, ատամնաբուժական ծառայություններ, աբոնեմենտներ սպորտային- առողջարարական կենտրոններում և այլն:
Ֆինանսավորման այս տեսակը նախատեսում է ապրանքների ապառիկ ձեռքբերում 30,000-ից մինչև 4.5 մլն ՀՀ դրամ գումարի սահմաններում, վարկի՝ 3-60 ամիս գործողության ժամկետով։ Բանկը դիտարկում է 18-70 տարեկան հաճախորդների հայտերը՝ նրանց վարկային պատմության հիման վրա։
Ապառիկ վարկ կարելի է ձևակերպել նաև առցանց՝ առանց մասնաճյուղ կամ առևտրի կետ այցելելու։ Դրա համար անհրաժեշտ է Բանկի գործընկերոջ կայքում ընտրել ապրանքը և անմիջապես դիմում ներկայացնել։
Ապառիկ վարկերի մասին մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կայքում, գործընկեր կազմակերպությունների վաճառակետերում, Բանկի մասնաճյուղերում, ինչպես նաև զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն՝ 87 87 հեռախոսահամարով։

ВТБ (Армения) фиксирует растущий интерес к кредитам в рассрочку, предлагая клиентам выгодные условия для покупок более чем в 1000 партнерских торговых точках по всей стране. За последние пять лет число партнеров банка удвоилось, а анализ клиентской статистики позволил адаптировать предложения для максимальной выгоды.
На протяжении 10 лет ВТБ (Армения) занимает лидирующие позиции на рынке кредитования в рассрочку, предлагая привлекательные условия для этого востребованного продукта. Каждый десятый экономически активный житель страны подавал заявку на POS-кредит. За последние пять лет портфель по этому продукту вырос на 20%, а количество партнеров банка удвоилось, что подтверждает высокий уровень доверия со стороны бизнеса.
POS-кредиты наиболее популярны среди клиентов в возрасте 20-35 лет, что связано с их высокой покупательской способностью и активной жизненной позицией. Также наблюдается рост интереса среди молодежи, что может свидетельствовать о повышенной финансовой грамотности. 55% заемщиков — женщины, 45% — мужчины.
«Кредиты в рассрочку остаются одним из самых популярных продуктов среди потребителей. ВТБ (Армения) ориентирован на предоставление удобных и доступных решений, предлагая выгодные условия кредитования. Мы постоянно анализируем данные о клиентах, что позволяет точно определять их потребности и оптимизировать наши предложения и маркетинговые стратегии. В этом году мы планируем расширить партнерскую сеть и нарастить портфель POS-кредитов минимум на 5%», - прокомментировал заместитель генерального директора - председателя директората ВТБ (Армения) Тарас Кладченко.
Электроника и бытовая техника традиционно лидируют среди покупок в рассрочку, так как стали неотъемлемой частью повседневной жизни. На втором месте по популярности — мебель, для покупки которой рассрочка становится удобным решением при крупных затратах. Также наблюдается рост интереса к товарам для ремонта, таким как сантехника и окна, особенно в весенний и летний сезоны, когда потребности в обустройстве жилья становятся особенно актуальными.
Банк также предоставляет возможность приобретения в рассрочку услуг в различных сферах: турпакеты, авиабилеты, гостиничные услуги, стоматологические услуги, абонементы в спортивно-оздоровительные комплексы и многое другое. Этот список продолжает расти.
Программа финансирования позволяет приобретать товары в рассрочку на сумму от 30 тыс. до 4.5 млн драмов РА со сроком кредита от 3 до 60 месяцев. Заявки рассматриваются для клиентов в возрасте от 18 до 70 лет на основании их кредитной истории.
Оформить POS-кредит можно также онлайн без посещения банка или торговой точки. Для этого необходимо выбрать товар на сайте партнера банка и мгновенно подать заявку.
Подробную информацию о кредитах в рассрочку можно получить на сайте ВТБ (Армения), в точках партнерской сети, отделениях банка, а также в Контактном центре по номеру 87 87.