ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցությամբ Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում կայացավ մաեստրո Վալերի Գերգիևի և Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը։
Ծրագրում հնչեցին հայտնի երաժշտական ստեղծագործություններ, այդ թվում՝ Ալեքսանդր Հարությունյանի «Տոնական նախերգանք»-ը, Դմիտրի Շոստակովիչի Ջութակի կոնցերտ №1-ը և Գուստավ Մալերի 4-րդ սիմֆոնիան։ Երեկոյի յուրահատուկ պահերից էր նվագախմբի մենակատար, ջութակահար Պավել Միլյուկովի ելույթը։
«Մաեստրո Վալերի Գերգիևի համերգները միշտ առանձնահատուկ իրադարձություն են, որոնք հանդիսատեսին նվիրում են դրական զգացողություններ։ Մենք ուրախ ենք աջակցել նման նախաձեռնություններին, որոնք արվեստն ու մշակույթը հասանելի են դարձնում ավելի լայն լսարանի», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը։
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանում մշակութային նախագծերին և նախաձեռնություններին։ Դրանց թվում են՝ համագործակցությունը միջազգային ARMMONO թատերական փառատոնի հետ, «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամին աջակցությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանային գրադարանների գրքային ֆոնդերի համալրմանն ուղղված Newmag BOOK DONATION երկարաժամկետ ծրագիրը։ Բանկը պարբերաբար հանդես է գալիս որպես արվեստի և մշակույթի զարգացմանն ուղղված միջոցառումների հովանավոր։
Նշում:
Վալերի Գերգիևը ժամանակակից ամենաազդեցիկ դիրիժորներից մեկն է, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ, բազմաթիվ միջազգային մրցանակների դափնեկիր։ 1988թ․-ից հանդիսանում է Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր տնօրենը։

ВТБ (Армения) выступил партнером концерта маэстро Валерия Гергиева в Ереване
При поддержке ВТБ (Армения) в концертном зале имени Арама Хачатуряна прошел концерт маэстро Валерия Гергиева и Симфонического оркестра Мариинского театра.
В программе прозвучали такие известные произведения, как «Праздничная увертюра» Александра Арутюняна, концерт для скрипки № 1 Дмитрия Шостаковича и симфония № 4 Густава Малера. Ярким акцентом вечера стало выступление солиста оркестра – скрипача Павла Милюкова.
«Концерты маэстро Валерия Гергиева – это всегда особенное событие, которое приносит людям приятные эмоции. Мы рады поддерживать такие инициативы, которые делают культуру ближе каждому зрителю», – отметил генеральный директор – председатель директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
ВТБ (Армения) активно поддерживает культурные проекты и инициативы в стране. Среди них – партнерство с международным театральным фестивалем ARMMONO, поддержка фонда «Музыка во имя будущего», а также содействие обновлению книжных фондов региональных библиотек через долгосрочную инициативу Newmag BOOK DONATION. Банк регулярно выступает спонсором мероприятий, направленных на развитие искусства и культуры в Армении.
Для справки:
Валерий Гергиев – один из самых влиятельных дирижеров современности, народный артист России, лауреат многочисленных международных премий. С 1988 года является художественным руководителем и генеральным директором Мариинского театра.