ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆիզիկական անձ հաճախորդները կարող են իրենց «Mir» քարտերից փոխանցումներ կատարել ռուսաստանյան բանկերի «Мир» քարտապաններին՝ օգտվելով նոր ծառայությունից, որը հասանելի է Բանկի կայքում։ Միջոցները մուտքագրվում են ստացողի քարտին ակնթարթորեն և առանց միջնորդավճարի։
Ռուսաստան փոխանցում կատարելու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել Բանկի կայք, բացել «Փոխանցումներ» բաժինը և ընտրել «Քարտերին»։ Այնուհետև անցնել «ՌԴ բանկերի քարտերին» ենթաբաժին ու սեղմել «Փոխանցել» կոճակը՝ անցնելով օնլայն փոխանցման էջ։ Բացված դաշտերում պետք է լրացնել ուղարկողի և ստացողի տվյալները (կարող է լինել ցանկացած ՌԴ բանկի «Мир» քարտ)։
Փոխանցումները կատարվում են ՌԴ ռուբլով՝ առանց միջնորդավճարի։ Մեկ փոխանցման նվազագույն գումարը 100 ռուբլի է, առավելագույնը՝ 80 հազ․ ռուբլի։ Մեկ օրվա ընթացքում նույն քարտից հնարավոր է փոխանցել ոչ ավել քան 80 հազ․ ռուբլի, օրական՝ առավելագույնը 3 գործարք։
«Մենք ձգտում ենք միջազգային փոխանցումների ծառայությունները դարձնել առավել հասանելի և հարմար մեր հաճախորդների համար։ Դեպի Ռուսաստան փոխանցումների ծավալը առաջին եռամսյակի ընթացքում աճել է 39%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ինչը վկայում է ծառայության պահանջված լինելու մասին։ Մենք հատուկ պարզեցրել ենք գործընթացը՝ հնարավորություն տալով կատարել քարտից քարտ փոխանցումներ՝ առանց հավելվածի՝ անմիջապես կայքից։ Սա մեր ստրատեգիայի մի մասն է՝ ուղղված հաճախորդների համար հարմար թվային լուծումներ ստեղծելուն», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ ՏարասԿլադչենկոն։
Եթե հաճախորդը չունի «Mir» քարտ, նա կարող է պատվիրել այն անվճար՝ անմիջապես Բանկի կայքում։ Քարտը բազմարժութային է, ինչը թույլ է տալիս փոխանցումներ կատարել ինչպես դրամային, այնպես էլ ռուբլով հաշիվներից։

ВТБ (Армения) запустил новый сервис переводов на карты «Мир» всех российских банков
Розничные клиенты ВТБ (Армения) могут перевести со своих карт «Mir» средства на карты российским пользователям с помощью нового сервиса – через сайт банка. Средства зачисляются на карту получателя мгновенно и без комиссии.
Чтобы отправить деньги в Россию, нужно на сайте банка перейти в раздел «Переводы» и выбрать «По номеру карты». Далее перейти во вкладку «На карты банков РФ» и нажать на кнопку «Перевести» и перейти на страницу онлайн-перевода. В отрывшихся формах заполнить данные об отправителе и получателе (подойдет любая карта «Мир» российского банка).
Переводы осуществляются в российских рублях, без комиссии. Минимальная сумма одного перевода – 100 рублей, максимальная – 80 тысяч рублей. В течение суток с одной карты можно перевести не более 80 тыс. рублей, а максимальное количество переводов с одной карты – 3 транзакции в сутки.
«Мы стремимся сделать сервисы трансграничных переводов максимально доступными и удобными для наших клиентов. Объем переводов в Россию за квартал вырос на 39% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что подтверждает востребованность сервиса. Мы специально упростили процесс: теперь можно отправлять деньги с карты на карту мгновенно, даже без приложения. Это часть нашей стратегии по созданию удобных цифровых решений для клиентов» – прокомментировал заместитель генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения) Тарас Кладченко.
Если у клиента нет карты «Mir», он может заказать её бесплатно прямо на странице. Карта мультивалютная, что позволяет осуществлять переводы как с драмового остатка, так и с рублевых счетов.