ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը բարձրացրել է ՀՀ դրամով և ՌԴ ռուբլով ավանդների տոկոսադրույքները
02.11.2022ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը Խնայողությունների միջազգային օրվա առթիվ բարելավել է ավանդների պայմանները։ Կախված ներդրման ժամկետից՝ ՀՀ դրամով ավանդների առավելագույն տոկոսադրույքն աճել է 0,5 տոկոսային կետով՝ մինչև 10․5%: ՌԴ ռուբլով միջոցների ներդրման դեպքում առավելագույն աճը կազմել է 3 տոկոսային կետ՝ մինչև 5․5%։ Առաջարկը գործում է «Շահավետ» և «Պրոգրես» ավանդների համար։
30 օրից մինչև 2 տարի ժամկետով «Շահավետ» ավանդը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆիզիկական անձ հաճախորդները կարող են ՀՀ դրամով ներդնել մինչև 10․5% տարեկան առավելագույն տոկոսադրույքով և ռուսական ռուբլով՝ մինչև 5․5% տարեկան տոկոսադրույքով: Ավանդի նվազագույն գումարը կազմում է 100 հազ․ ՀՀ դրամ կամ 10 հազ․ ՌԴ ռուբլի, տոկոսները հաշվարկվում են ավանդի ժամկետի վերջում: Տվյալ պրոդուկտի շրջանակներում համալրման և մասնակի ելքագրման հնարավորություններ նախատեսված չեն: Նոր առաջարկը գործում է մինչև ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 15-ը։
ՀՀ դրամով «Պրոգրես» ավանդատեսակի առավելագույն եկամտաբերությունն աճել է մինչև տարեկան 9․22%, ռուսական ռուբլով` մինչև 4․87%: Համալրման հնարավորությամբ այս ավանդը հասանելի է սկսած 30 հազ․ ՀՀ դրամից կամ 5 հազ․ ՌԴ ռուբլուց, 30 օրից մինչև 2 տարի ժամկետով:
«ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից պահպանվող երկնիշ հիմնական դրույքաչափի ֆոնին այսօր խնայողական պրոդուկտների նկատմամբ հաճախորդների պահանջարկը շարունակում է բարձր մնալ։ Հաշվի առնելով ավանդատուների պահանջները՝ մենք որոշել ենք բարելավել մեր երկու ամենապահանջված ժամկետային ավանդների պայմանները, որոնք կարելի է ներդնել առավելագույն շահավետ տարբերակով՝ ՀՀ դրամով և ՌԴ ռուբլով։ Ներկա պահին այս արժույթներով ավանդների մասնաբաժինը կազմում է բոլոր արժույթներով ներդրված ավանդների ավելի քան 90%-ը։ Միևնույն ժամանակ, ՀՀ դրամով ավանդները հաճախորդներին հասանելի են շուկայականից բարձր տոկոսադրույքով»,- մեկնաբանում է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Մանրածախ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Հայկ Գևորգյանը:
Ֆիզիկական անձ հաճախորդները կարող են ձևակերպել և համալրել ավանդներ ինչպես բանկի մասնաճյուղերում, այնպես էլ հեռահար՝ Վիդեո բանկ ծառայության միջոցով:
Բոլոր ավանդները երաշխավորված են ՀՀ ԿԲ կողմից հիմնված Ավանդների հատուցումն երաշխավորող հիմնադրամի կողմից։
Ավանդի տոկոսագումարից գանձվող եկամտային հարկը կազմում է 10%:
Գործող ավանդների մասին մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի պաշտոնական կայքում, Բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն 87-87 հեռախոսահամարով:

ВТБ (Армения) улучшает условия для населения по депозитам к Международному дню сбережений. В зависимости от срока размещения максимальная процентная ставка по вкладам в драмах РА увеличилась на 0,5 п.п., – до 10.5%. В российских рублях рост составил 3 п.п., – до 5.5%. Предложение распространяется на продукты «Выгодный» и «Прогрессивный».
Вклад «Выгодный» на срок от 30 дней до 2 лет розничные клиенты ВТБ в Армении могут оформить в драмах РА с максимальной выгодой до 10.5% годовых и в российских рублях со ставкой до 5.5%. Минимальная сумма депозита составляет 100 тысяч драмов или 10 тысяч рублей, проценты по нему начисляются в конце срока размещения. Операции по пополнению и частичному снятию средств в рамках продукта не предусмотрены. Новое предложение действует до 15 ноября текущего года.
Максимальная доходность по депозиту «Прогрессивный» в драмах РА увеличилась до 9.22% годовых, в рублях РФ – до 4.87%. Открытие вклада с возможностью пополнения доступно от 30 тысяч драмов, или 5 тысяч рублей на срок от 30 дней до 2 лет.
«Сегодня на фоне сохраняющейся двузначной ключевой ставки Центробанка Армении спрос клиентов к сберегательным продуктам продолжает оставаться высоким. Учитывая потребности вкладчиков, мы решили улучшить условия по двум самым популярным срочным депозитам из нашей линейки, которые можно оформить с максимальной выгодой в драмах и российских рублях. В настоящее время доля вкладов в них достигает более 90% от всех размещений в валютах других стран. При этом в драмах клиентам доступны сбережения по ставке выше рыночной», – комментирует Айк Геворкян, заместитель директора Департамента развития розничного бизнеса ВТБ (Армения).
Клиенты-физлица ВТБ (Армения) могут открывать и пополнять депозиты как в отделениях банка, так и дистанционно – с помощью сервиса Видео банкинг.
Все размещения средств гарантированы Фондом гарантирования возмещения вкладов. Подоходный налог с процентов по депозитам составляет 10%.
Подробную информацию о вкладах можно узнать на официальном сайте ВТБ (Армения), в отделениях банка или в контактном центре по номеру 87-87.