ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վարկային գիծ է տրամադրել Հայաստանի խոշորագույն ձկնարտադրող ձեռնարկություններից մեկին՝ «Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ին։ Պայմանագրային գումարը 130 մլն ՀՀ դրամ է, ժամկետը՝ 36 ամիս։ Բանկի կողմից տրամադրված միջոցները թույլ կտան ընկերությանը ավելացնել արտադրական հզորությունները և ձկնամթերքի տեսականին։
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն արդեն 9 տարի է հաջողությամբ համագործակցում է «Մակ Ֆիշ» ընկերության հետ՝ տրամադրելով ֆինանսական ծառայությունների ամբողջական փաթեթ, ինչը թույլ է տալիս ընկերությանն ակտիվ զարգանալ։ Տնտեսության իրական հատվածին աջակցությունը Բանկի առաջնահերթ խնդիր է: Նոր համագործակցությունը խթանիչ կհանդիսանա մեր հաճախորդների բիզնեսի առաջընթացի համար, մասնավորապես, ապահովելով Հայաստանում ձկնարդյունաբերության աճը և դրա լայն հասանելիությունը դեպի արտահանման շուկաներ»,- նշում է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Արա Ավագյանը։
«Մեր հիմնական ֆինանսական գործընկերոջ աջակցության շնորհիվ մենք կարողացանք իրագործել բիզնեսի զարգացման ծրագիրը: Մեզ հաջողվեց ոչ միայն ընդլայնել արտադրությունը և ավելացնել առաջարկվող տեսականին, այլ նաև էապես բարելավել տեղական ձկնամթերքի որակը, մեր ապրանքանիշը ճանաչելի դարձնել ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում»,- նշում է «Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր և տնօրեն Սերգեյ Դավթյանը։
Հղում:
«Մակ Ֆիշ» ՍՊԸ-ն հանդիսանում է «Մաքս Ֆիշ» ընկերությունների խմբի անդամ, այն ձկնաբուծության խոշորագույն ներկայացուցիչներից է Հայաստանում։ Հիմնական գործունեությունը ձկնաբուծությունն է՝ թառափի, սաղմոնի, իշխանի և այլ ձկնամթերքի աճեցում և վերարտադրություն, ինչպես նաև ձկան և ծովամթերքի առևտուր։ Պատրաստի արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է և մեծ պահանջարկ ունի Ռուսաստանի խոշորագույն մանրածախ ցանցերում։ Ընկերությանն են պատկանում Արարատի մարզի մի քանի գյուղերում արհեստական ձկնաբուծության համար նախատեսված լողավազաններ՝ մոտ 14 հա ընդհանուր մակերեսով, որտեղ միաժամանակ կարելի է պահել մոտ 2 250 տոննա ձուկ։

ВТБ (Армения) профинансировал компанию ООО «Мак Фиш»
17.03.2022ВТБ (Армения) открыл кредитную линию одному из крупнейших в Армении рыбодобывающих предприятий - ООО «Мак Фиш». Сумма соглашения составляет 130 млн драмов РА, срок — 3 года. Предоставленные банком средства позволят компании увеличить производственные мощности и ассортимент рыбной продукции.
«ВТБ (Армения) успешно сотрудничает с группой компании «Мак Фиш» в течение 9 лет, предоставляя весь спектр финансовых услуг, которые позволяют предприятию активно развиваться. Поддержка реального сектора экономики – приоритетная задача нашего банка. Новое сотрудничество станет драйвером роста бизнеса наших клиентов, рыбной отрасли в Армении, в частности, и широкому доступу на рынках экспорта» - отметил Ара Авагян, директор департамента развития корпоративного бизнеса ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».
«Благодаря поддержке нашего ключевого финансового партнера мы смогли реализовать план развития бизнеса. Нам удалось не только расширить производство и увеличить предлагаемый ассортимент, но и значительно повысить качество местной рыбной продукции, сделать наш бренд узнаваемым как на местном, так и на внешних рынках» - отметил Сергей Давтян, директор и учредитель компании ООО «Мак Фиш».
Справочно:
ООО «Мак Фиш» входит в группу компаний «Макс Фиш» - одно из крупнейших представителей рыбоводства в Армении. Основными видами деятельности являются рыбоводное хозяйство: выращивание и воспроизводство осетровых, лососевых видов рыб, форели и другой рыбной продукции, а также торговля рыбой и морепродуктами. Большая часть готовой продукции экспортируется и имеет большой спрос в крупнейших торговых сетях России. Компания владеет бассейнами, предназначенными для искусственного выращивания рыб в нескольких поселках Араратского региона, с общей площадью около 14 га, где одновременно может содержаться около 2 250 тонн рыбы.