ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը տեղեկացնում է իր հաճախորդ ֆիզիկական անձանց ավանդների երաշխավորման պայմանների բարելավման մասին
07.12.2020
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը տեղեկացնում է իր հաճախորդ ֆիզիկական անձանց ավանդների երաշխավորման պայմանների և կարգի բարելավման մասին:
«Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխության արդյունքում` 2020թ. դեկտեմբերից սկսած կիրառվում են ֆիզիկական անձանց երաշխավորված ավանդների հետևյալ նոր` բարձրացված սահմանաչափերը.
• Եթե նույն բանկում հաճախորդն ունի միայն դրամային ավանդ, ապա ավանդի երաշխավորման առավելագույն չափը կազմում է 16 մլն ՀՀ դրամ,
• Եթե նույն բանկում հաճախորդն ունի միայն արտարժութային ավանդ, ապա ավանդի երաշխավորման առավելագույն չափը կազմում է 7 մլն ՀՀ դրամ,
• Եթե նույն բանկում հաճախորդն ունի միաժամանակ և՛ ՀՀ դրամով, և՛ արտարժույթով ավանդ, և եթե դրամային ավանդը 7 մլն ՀՀ դրամից պակաս է, ապա ավանդի երաշխավորման առավելագույն չափը կազմում է 7 մլն ՀՀ դրամ (դրամային ավանդը երաշխավորվում է ամբողջությամբ, իսկ արտարժութային ավանդը՝ 7 մլն ՀՀ դրամի և հատուցման ենթակա դրամային ավանդի տարբերության չափով),
• Եթե նույն բանկում հաճախորդն ունի միաժամանակ և՛ ՀՀ դրամով, և՛ արտարժույթով ավանդ, և եթե դրամային ավանդը 7 մլն ՀՀ դրամից ավելի է, ապա ավանդի երաշխավորման առավելագույն չափը կազմում է 16 մլն ՀՀ դրամ (երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը):
Երաշխավորման նոր սահմանաչափերը տարածվում նաև արդեն գործող ավանդային պայմանագրերի վրա:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հիշեցնում է, որ միևնույն բանկում մեկ ավանդատուի բոլոր դրամային ավանդները համարվում են մեկ դրամային ավանդ, իսկ բոլոր արտարժույթային ավանդները՝ մեկ արտարժութային ավանդ: Եթե ֆիզիկական անձն ունի ավանդներ ՀՀ տարբեր բանկերում, ապա ավանդների երաշխավորման սահմանաչափերը գործում են յուրաքանչյուր բանկում գործող ավանդի համար առանձին:
Ավանդների հատուցման երաշխավորողն է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամը՝
«Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն:
Հիշեցնենք, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում գործում է «Շահավետ ներդրում» ավանդային ակցիա: Մինչև սույն թվականի դեկտեմբերի 30-ը ձևակերպելով «Շահավետ» ՀՀ դրամով  ավանդատեսակը 365-730 օր ժամկետով տարեկան 10% տոկոսադրույքով՝ հաճախորդներին տրվում է հնարավորություն օնլայն խաղարկության ընթացքում կրկնապատկելու ավանդի տոկոսադրույքը՝ հասցնելով 20% (տարեկան եկամտաբերությունը 10%-ի դեպքում  կազմում է 9.97%,  20%-ի դեպքում՝ 19.95%, տոկոսագումարից գանձվող եկամտային հարկը կազմում է 10%):
Ավանդների երաշխավորման պայմանների և ավանդային ակցիայի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ  կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում՝ https://www.vtb.am/am/secondary/avandneri-erashkhavorutyun և https://www.vtb.am/am/promotion/shahavet-nerdrowm հղումներով, Բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) оповещает своих клиентов об улучшении условий гарантирования вкладов физических лиц
07.12.2020
Банк ВТБ (Армения) оповещает своих клиентов об улучшении условий и порядка гарантирования вкладов физических лиц.
В результате изменений в законе РА “О гарантировании возмещения банковских вкладов физических лиц”, начиная с декабря 2020 года применяются следующие новые - повышенные лимиты гарантирования вкладов физических лиц.
• Если в одном банке клиент имеет только драмовый вклад, максимальная сумма возмещения составляет 16 млн. драмов РА;
• Если в одном банке клиент имеет только инвалютный вклад, максимальная сумма возмещения составляет 7 млн. драмов РА;
• Если в одном банке клиент одновременно имеет как драмовый, так и инвалютный вклад, и сумма драмового вклада меньше 7 млн. драмов РА, то максимальная сумма возмещения составляет 7 млн. драмов РА (драмовый вклад гарантируется полностью, а инвалютный вклад – в размере разницы между 7 млн. драмов РА и суммы, подлежащей возмещению за драмовый вклад);
• Если в одном банке клиент одновременно имеет как драмовый, так и инвалютный вклад, и сумма драмового вклада больше 7 млн. драмов РА, то максимальная сумма возмещения составляет 16 млн. драмов РА (гарантируется только драмовый вклад).
Новые лимиты гарантирования распространяются также на уже действующие вклады.
Банк ВТБ (Армения) напоминает, что все драмовые вклады одного вкладчика, находящиеся в одном банке, считаются одним драмовым вкладом, а все вклады одного вкладчика в иностранной валюте, находящиеся в одном банке, считаются одним инвалютным вкладом. Если физическое лицо имеет вклады в разных банках РА, лимиты гарантирования вкладов действуют для вкладов в каждом банке по отдельности.
Вклад гарантирован со стороны Фонда гарантирования возмещения вкладов согласно закону РА “О гарантировании возмещения банковских вкладов физических лиц”.
Напоминаем, что в Банке ВТБ (Армения) действует депозитная акция «Выгодное вложение». Оформляя вклад «Выгодный» в драмах РА до 30 декабря 2020г. сроком от 365-730 дней по ставке 10% годовых, клиентам предоставляется возможность в течение онлайн розыгрыша среди вкладчиков удваивать процентную ставку вклада до 20%-ов (годовая процентная доходность по вкладам для 10% составляет 9.97%, для 20%-19.95%, подоходный налог с процентов по вкладам составляет 10%).