ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է վարկեր գյուղատնտեսության զարգացման համար՝ շահավետ պայմաններով
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, հատուկ նշանակություն տալով ՀՀ գյուղատնտեսության զարգացմանը, շահավետ պայմաններ է առաջարկում գյուղատնտեսական վարկերի համար։ Վարկերը տրամադրվում են ինչպես հիմնական, այնպես էլ շրջանառու միջոցների ձեռք բերման և համալրման, նաև այլ բանկերից և վարկային կազմակերպություններից գործող գյուղատնտեսական վարկերի գնման նպատակով։
Այլ բանկերից և վարկային կազմակերպություններից գյուղատնտեսական վարկերի գնումը հնարավորություն կտա հաճախորդներին զգալիորեն նվազեցնել վարկի/վարկերի սպասարկման գծով իրենց ամսական ֆինանսական բեռը՝ ի հաշիվ իջեցված վարկային տոկոսադրույքի և  վարկի  մարման վերջնաժամկետի երկարաձգման։ Վարկերի տեղափոխման պահին հաճախորդը կարող է ստանալ նաև լրացուցիչ վարկային սահմանաչափ:
Գյուղատնտեսական վարկը տրամադրվում է 2-3 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Վարկային պարտավորությունների մարման համար նախատեսված են անուիտետային վճարումներ կամ մարման ճկուն և անհատական ժամանակացույց՝ կախված բիզնեսի սեզոնայնությունից, մասնավորապես՝ յուրաքանչյուր 12 ամիսը մեկ թույլատրվում է ոչ ավել, քան 6 ամիս տևողությամբ արտոնյալ ժամանակահատված՝ հիմնական պարտավորության մարման գծով։
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում գյուղատնտեսական վարկ կարելի է ձևակերպել 300 հազ․ ՀՀ դրամից մինչև 45 մլն․ ՀՀ դրամ գումարի չափով, տարեկան 12% տոկոսադրույքով (փաստացի տոկոսադրույք՝ 18,56%-23.97%) և 18-60 ամիս մարման ժամկետով։ Մինչև 6 մլն․ ՀՀ դրամի չափով գյուղատնտեսական վարկը տրամադրվում է առանց գրավի ապահովվածության։ Վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում տուգանք նախատեսված չէ:
Հաճախորդներին հասանելի են գյուղատնտեսական վարկավորման մի շարք պրոդուկտներ, մասնավորապես՝ կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման, ինտենսիվ խաղողի այգիներ, հատապտղանոցներ հիմնելու, տոհմային ոչխարների և այծերի բուծման, գյուղատնտեսական հումքի պահեստավորման և այլ նպատակներով տրամադրվող վարկեր:
Ինչպես նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման Դեպարտամենտի տնօրեն Արա Ավագյանը․ «Հայաստանի գյուղատնտեսությունը Բանկի կողմից ֆինանսավորվող հեռանկարային ոլորտներից մեկն է, քանի որ այն ունի զարգացման զգալի ներուժ։ Մենք մտադիր ենք շարունակել ակտիվ աշխատել այս ուղղությամբ՝ ընդլայնելով պրոդուկտների շարքը և առաջարկելով գյուղատնտեսական վարկավորման շահավետ պայմաններ»։
Գյուղատնտեսական վարկերը տրամադրվում են ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի, ովքեր հանդիսանում են ՀՀ ռեզիդենտ և զբաղվում են գյուղատնտեսական գործունեությամբ։
Գյուղատնտեսական վարկավորման մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում` https://www.vtb.am/am/business/business-credits-view/agro-kredity ,  Բանկի մասնաճյուղերում կամ զանգահարելով Կոնտակտային Կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения), придавая особое значение развитию сельского хозяйства в Армении, предлагает выгодные условия для агрокредитов. Кредиты предоставляются с целью пополнения как основных, так и оборотных средств, а также с целью выкупа действующих агрокредитов из других банков и кредитных организаций.
Выкуп сельскохозяйственных кредитов из других банков и кредитных организаций позволит клиентам значительно снизить ежемесячную финансовую нагрузку на обслуживание кредита/ов за счет снижения процентной ставки кредитов, увеличения срока завершения кредита. В момент выкупа кредита клиент может также получить дополнительный кредитный лимит.
Агрокредит предоставляется в течении 2-3-х рабочих дней. Для погашения кредитной задолженности предусматриваются аннуитетные платежи или гибкий и индивидуальный график погашения в зависимости от сезонности бизнеса, в частности- в каждые 12 месяцев допускается льготный период сроком не более 6-и месяцев для погашения основного долга.
В Банке ВТБ (Армения) можно оформить агрокредит на сумму от 300 тыс. драмов РА до 45 млн. драмов РА, по ставке 12% годовых (эффективная ставка 18,56-23,97%), сроком погашения 18-60 месяцев. Агрокредит на сумму до 6 млн. драмов предоставляется без залогового обеспечения. За досрочное погашение кредита штраф не предусматривается.
Клиенты могут воспользоваться несколькими продуктами агрокредитования. В частности, кредиты на внедрение градозащитных сеток, на создание интенсивных виноградных садов, ягодных хозяйств, разведение племенных овец и коз, складирование сельскохозяйственного сырья и др.
Как отметил директор Департамента развития корпоративного бизнеса Банка ВТБ (Армения) Ара Авагян, «Сельское хозяйство Армении – это одна из перспективных сфер финансирования со стороны Банка, так как данная отрасль обладает значительным потенциалом развития. Мы намерены продолжать активно работать в этом направлении, расширяя линейку продуктов и предлагая выгодные условия агрокредитования».
Агрокредиты выдаются физическим и юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, которые являются резидентами РА и занимаются сельскохозяйственной деятельностью.
Более подробную информацию об агрокредитовании можно получить на официальном сайте Банка https://www.vtb.am/ru/business/business-credits-view/agro-kredity , в филиалах Банка или позвонив в Контактный центр по номеру 87-87.