ՎՏԲ-ն տեխնոլոգիական կազմակերպություններից երկու շաբաթվա ընթացքում ստացել է ավելի քան 100 դիմում` ԻՆԶՀ-ի (Ինտերնետ նախաձեռնությունների զարգացման հիմնադրամ) հետ համագործակցության շրջանականերում։ Բանկը փնտրում է նորարար լուծումներ հետևյալ ուղղություններով՝ ծառայություններ մանրածախ և կորպորատիվ հաճախորդների համար, մարքեթինգային գործիքներ վաճառքների ավելացման և սպասարկման բարելավման համար, լուծումներ հաճախորդների տվյալների հավաքագրման և վերլուծության համար, կիբերանվտանգության լուծումներ, ծառայություններ Բանկի աշխատակիցների համար և այլն։
Նախագծերի հավաքագրման ուղղությունների ամբողջական ցանկը տեղադրված է startup.vtb.ru կայքում։ Աքսելերատորի մասնակցության դիմումները ընդունվում են կայքում՝ մինչև օգոստոսի 24-ը։
ՎՏԲ Աքսելերատորը տեխնոլոգիական սկսնակ կազմակերպությունների և Բանկի բիզնես ստորաբաժանումների համագործակցության հարթակ է, որը ընտրում է հետաքրքիր լուծումներ` փորձնական նախագծերի մեկնարկման համար:
ՎՏԲ-ի մասնագետները փորձարկում և գնահատում են նորարար տեխնոլոգիաները, հնարավոր բիզնես ազդեցությունը և բանկային ենթակառուցվածքում ներդրումը։
Նախկին երկու աքսելերատորների հավաքագրման արդյունքում ընտրվել է 30 փորձնական նախագիծ։ Առաջին փորձնական նախագծերի ամփոփման արդյունքում ավելի քան 10 նախագիծ արդեն մեկնարկվել է կամ պատրաստվում է գործարկման։
Այն բոլոր ստարտափները, որոնք կներկայացնեն դիմում-հայտեր ՎՏԲ Աքսելերատոր և կանցնեն նախնական քննություն՝ կներկայացվեն Բանկի առանցքային ստորաբաժանումներին։ Հավաքագրման արդյունքում առնվազն 20 ստարտափներ կհրավիրվեն Բանկի աքսելերատոր, որտեղ պատվիրատուի հետ համատեղ թեստավորման համար կմշակվեն բիզնես լուծումներ, կտրամադրվեն Բանկի ենթակառուցվածքներին և վերլուծություններին հասանելիություն, փորձնական նախագծեր մեկնարկելու և իրականացնելու հնարավորություն:
Նորարար տեխնոլոգիական լուծումների փորձարկման համար Բանկը նախատեսում է հատկացնել 500 հազ.-ից մինչև 1,5 մլն․ ՌԴ ռուբլի՝ յուրաքանչյուր նախագծի համար։
ՎՏԲ Բանկի նախագահի տեղակալ, Վարչության նախագահ Վադիմ Կուլիկը նշել է. «Արտաքին տեխնոլոգիական կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը ՎՏԲ-ի թվային փոխակերպման ռազմավարության մի մասն է։ ՎՏԲ Աքսելերատորը երիտասարդ կազմակերպությունների համար լավ հնարավորություն է Բանկին հետաքրքիր լուծումներ ներկայացնելու և համատեղ նախագծեր իրականացնելու նպատակով։ Բանկը ստանում է տեխնոլոգիական հարթակների զարգացման նոր հնարավորություններ և լրացուցիչ մրցակցային արտոնություններ՝ շուկայի առաջարկած նորարարական լուծումների արագ ներդրման շնորհիվ»։
ՎՏԲ-ի կորպորատիվ Աքսելերատորի տնօրեն Նատալիա Դեգտյարեվան նշել է. «Աքսելերատորների հավաքագրման առաջին երկու փորձերն օգնել են բացահայտել առանցքային խնդիրները՝ թույլ տալով կազմակերպել նոր բիզնես գործընթացներ՝ Բանկում ստարտափների ներդրման ուղղությամբ։ ՎՏԲ Աքսելերատորի թիմը ԻՆԶՀ-ի հետ համատեղ անցկացրել է Բանկի հիմնական բիզնես ստորաբաժանումների տեխնոլոգիական կարիքների հետազոտություններ։ Դա հնարավորություն կտա ավելի բարձրացնել Բանկի և ստարտափների համագործակցության արդյունավետությունը»։
Տեղեկատվություն:
<<ՎՏԲ Բանկ>> ՀԲԸ-ն համակարգ ձևավորող ֆինանսական ինստիտուտ է, որը հանդիսանում է ՎՏԲ բանկային խմբի առանցքային օղակ և Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերից մեկը: Հիմնական գործունեության ուղղություններն են՝ կորպորատիվ հաճախորդներին և ֆինանսական հաստատություններին, ֆիզիկական անձանց և փոքր ձեռնարկություններին բանկային ծառայությունների տրամադրումը:
Բանկը ներառում է 1,6 հազ. մանրածախ գրասենյակներ ամբողջ երկրում:
ՎՏԲ Խմբի հաճախորդների թիվը կազմում է 14 միլիոն հաճախորդ:
Ինտերնետ նախաձեռնությունների զարգացման հիմնադրամը ստեղծվել է 2013 թվականին ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարականով՝ Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության կողմից:
Հիմնադրամն իրականացնում է էկոհամակարգային գործունեություն, կատարում է ներդրումներ տեխնոլոգիական ընկերություններում՝ զարգացման և աճի փուլում, մշակում է աքսելերացման ծրագրեր՝ ձեռնարկատերերի և կորպորացիաների համար, ինչպես նաև մասնակցում է վենչուրային շուկայի օրինական կարգավորման մեթոդների մշակմանը:
<<ԻՆԶՀ Աքսելերատորը>> (ԻՆԶՀ-ի դուստր ձեռնարկություն) ընդգրկված է աշխարհի 8 խոշորագույն աքսելերատորների ցանկում. ըստ Forbes-ի և ըստ NABA-ի ամենաարդյունավետ աքսելերացիոն ծրագիրն է Ռուսաստանում:
Մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ՝ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային Կենտրոն` 87-87 հեռախոսահամարով:

ВТБ за две недели получил более 100 заявок от технологических компаний в корпоративный акселератор в партнерстве с Фондом развития интернет-инициатив (ФРИИ). Банк ищет инновационные решения в следующих направлениях: сервисы для розничных и корпоративных клиентов, инструменты маркетинга для увеличения продаж и улучшения клиентского опыта, решения для сбора и анализа данных клиентов, решения в области кибербезопасности, сервисы для сотрудников банка и другие. Полный перечень направлений отбора проектов размещен на сайте startup.vtb.ru. Заявки на участие в акселераторе принимаются на сайте до 24 августа.
Акселератор ВТБ является площадкой для сотрудничества технологических стартапов с бизнес подразделениями банка, которые выбирают интересные для них решения для запуска пилотных проектов. Специалисты ВТБ тестируют инновационные технологии и оценивают их зрелость, потенциальный бизнес-эффект и возможности интеграции в банковскую инфраструктуру.
Результатами двух предыдущих наборов акселератора стали более 30 пилотных проектов. По итогам первых завершенных пилотов уже порядка 10 решений запущены или готовятся к запуску в бизнес-среду.
Все стартапы, которые подадут заявки в Акселератор ВТБ и пройдут предварительную экспертизу, будут представлены ключевым бизнес-подразделениям банка. По результатам отбора не менее 20 стартапов получат приглашения в акселератор банка, где совместно со своими заказчиками смогут проработать бизнес-кейсы для тестирования, получить доступ к инфраструктуре и экспертизе банка, запустить и реализовать пилотные проекты. Для тестирования инновационных технологических решений банк планирует выделить от 500 тысяч до 1,5 млн рублей на каждый пилот.
Заместитель президента – председателя правления банка ВТБ Вадим Кулик отметил: «Развитие партнерств с внешними технологическими компаниями – часть стратегии цифровой трансформации ВТБ. Акселератор ВТБ – это отличная возможность для молодых инновационных компаний представить банку свои разработки и запустить совместные проекты. Банк получает новые возможности по развитию технологической платформы и дополнительные конкурентные преимущества за счет быстрого внедрения инновационных решений, которые предлагает рынок».
Директор корпоративного Акселератора ВТБ Наталия Дегтярева сказала: «Опыт проведения первых двух наборов акселератора помог выявить ключевые барьеры и настроить новые бизнес-процессы по онбордингу стартапов в банке. Команда Акселератора ВТБ совместно с ФРИИ провела детальное исследование технологических потребностей основных бизнес-подразделений банка. Это позволит в новом цикле акселератора увеличить эффективность взаимодействия банка со стартапами и повысить конверсию пилотов в промышленные проекты».
Справка:
ПАО «Банк ВТБ» — системообразующий финансовый институт, являющийся ключевым звеном банковской группы ВТБ и одним из крупнейших банков России. Ключевые направления деятельности — предоставление банковских услуг корпоративным клиентам и финансовым организациям, физическим лицам и представителям малого бизнеса. Банк включает 1,6 тыс. розничных отделений по всей стране. Клиентская база Группы ВТБ составляет 14 млн. клиентов.
Фонд развития интернет-инициатив (ФРИИ) создан в 2013 году Агентством стратегических инициатив по поручению президента РФ Владимира Путина. Фонд ведет экосистемную деятельность, инвестирует в технологические компании на ранних этапах развития и на стадии роста, развивает акселерационные программы для предпринимателей и корпораций, участвует в разработке методов правового регулирования венчурного рынка.
«Акселератор ФРИИ» (дочерняя структура ФРИИ) входит в ТОП-8 мировых акселераторов по версии авторов Forbes и по версии НАБА — самая успешная акселерационная программа в России.