Ավտովարկ երկրորդային շուկայից |
| Վարկի նպատակայնություն | Վարկ ֆիզիկական անձանց՝ շուկայից/ֆիզիկական անձանցից օգտագործված ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու համար` անձնական/ընտանեկան օգտագործման նպատակով, այդ թվում` հայտ ներկայացնելուց առաջ 30 օրվա ընթացքում ներկրված ավտոմեքենաներ, որոնք բավարարում են Բանկի նվազագույն պահանջներին |
| Վաճառքի ուղի | Հաճախորդի փաստացի բնակության վայրին / աշխատանքին ամենամոտիկ մասնաճյուղը |
| Տարեկան անվանական տոկոսադրույք * | 14.5% |
| Անվանական տոկոսադրույքի փոփոխում | Ուշադրություն՝ Չի թույլատրվում ավտոմեքենայի օգտագործումը ձեռնարկատիրական գործունեության համար (այդ թվում` որպես տաքսի): Թույլատրվում է օգտագործել միայն ՀՀ տարածքում (ինչը սահմանվում է վարկային պայմանագրերում): Որպես տաքսի ավտոմեքենայի օգտագործման բացահայտման դեպքում` Բանկն իրավունք ունի կամ պահանջել ամբողջական վաղաժամկետ մարում, կամ դրույքը կբարձացվի մինչև 24% (փաստացի): |
| Sարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 18.5% - 24% |
| Տոկոսագումարի հաշվարկման և վճարման կարգը | Տոկոսագումարի հաշվարկը կատարվում է վարկի նվազող մնացորդի նկատմամբ օրական կտրվածքով և ենթակա է վճարման ամսական պարբերականությամբ: |
| Վարկ/Գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 70 - 80% |
| Մեքենայի խումբ` ըստ արտադրության երկրի |
Նվազագույն նախնական կանխավճար |
500,000 ՀՀ դրամ |
| Վարկի առավելագույն ժամկետ | 5 տարի |
| Վարկի նվազագույն ժամկետ | 1 տարի |
| Վարկի տրամադրման պահին մեքենայի առավելագույն շահագործման ժամկետ | Մինչև 10 տարի (ներառյալ) |
Միանվագ, անկանխիկ |
| Մարումների հերթականություն |
Բանկի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները կատարելիս, մարումները կատարվում են հետևյալ հերթականությամբ․
Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները
| Վարկառուի կողմից պարատավորությունների չկատարման դեպքում կիրառվող տույժ | Վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներում վարկի մայր գումարը և/կամ տոկոսագումարները չվճարելու դեպքում Բանկն իրավունք ունի դադարեցնել վարկի ժամկետանց մասի նկատմամբ տոկոսագումաների հաշվարկը` պահպանելով չժամկետանցված մասի նկատմամբ տոկոսագումարների հաշվարկը, և ժամկետանց վարկի և/կամ ժամկետանց տոկոսագումարների նկատմամբ (մինչև դրանց փաստացի վճարումը) կիրառել տույժ` տարեկան 48% (յուրաքանչյուր ժամկետանց օրացույցային օրվա համար), սակայն ոչ ավել, քան ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված տուժանքի առավելագույն չափը, իսկ նշված առավելագույն չափին հասնելուց հետո Բանկն իրավունք ունի վերականգնել վարկի մնացորդի (ներառյալ ժամկետանց մասի) նկատմամբ տոկոսագումարների հաշվարկը: |
| Պարտավորությունների չկատարման դեպքում հնարավոր բացասական հետևանքներ |
Զգուշացում՝ Պարտավորությունները չկատարելու դեպքում գրավը պարտավորությունները ծածկելու համար բավարար չլինելու դեպքում պարտավորությունը կարող է մարվել ձեր այլ գույքի հաշվին: Զգուշացում՝ Ձեր գույքը (տունը, մեքենան կամ այլ) կարող է օրենքով սահմանված կարգով բռնագանձվել, եթե Դուք ժամանակին չկատարեք ձեր տոկոսագումարների եվ վարկի գումարի մարումները: Զգուշացում՝ ձեր կողմից պարտավորությունը չկատարելու կամ թերի կատարելու դեպքում բանկը երեք աշխատանքային օր հետո այդ տվյալները ուղարկում է վարկային բյուրո, որտեղ ձեվավորվում է ձեր վարկային պատմությունը: Դուք իրավունք ունեք վարկային բյուրոյից տարեկան մեկ անգամ անվճար ձեռք բերել ձեր վարկային պատմությունը: |
| Վարկի նախնական որոշման կայացման և հաճախորդին տեղեկացման ժամկետ | 2 (երկու) աշխատանքային օր |
| Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը կնքելուց և պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձևակերպումներ իրականացնելուց հետո: |
| Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | Չի նախատեսվում |
| Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Վարկի գումարի 2%, բայց ոչ ավել, քան 75,000 ՀՀ դրամ |
| Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճար |
Այն դեպքում, եթե կանխավճարը < 45%, հաճախորդի ընտրությամբ հնարավոր է 2 տարբերակներից մեկը՝
Այն դեպքում, եթե կանխավճարը ≥ 45%՝ 0.23% վարկի սկզբնական գումարից |
| Միջնորդավճար վարկը ձևակերպելու համար (հաճախորդի ցանկության դեպքում) |
Սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականի ստացում - 6,500 ՀՀ դրամ: Հաշվառման վկայագրի ստացում (տեխ․ անձնագիր) - 7,500 ՀՀ դրամ: Պետհամարանիշի ստացում - 13,500 ՀՀ դրամ: |
| Գրավից ազատում (պարտադիր) | 1,000 ՀՀ դրամ |
| ՀՀ տարածքից դուրս շահագործման համաձայնության տրամադրում | 1,000 ՀՀ դրամ |
| Բանկային հաշիվների բացում/ վարում | Համաձայն հաշվի սպասարկման սակագների |
| Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ ՓԲԸ գործող Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների համաձայն |
Տրանսպորտային միջոցի (ԿԱՍԿՈ) ապահովագրություն Ապահովագրումն իրականացվում է ՀՀ և Վրաստանի տարածքում մեկ տարի ժամկետով: Ընդ որում՝
Վերջին տարում ապահովագրությունն իրականացվում է մնացած ժամկետի համար: Ապահովագրությունը չի երկարաձգվում, եթե հաճախորդի օբյեկտիվ ռիսկը 5 է: Ապահովագրությունը գործում է ՀՀ և Վրաստանի տարածքում: Դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն |
| Կարգավիճակ | ՀՀ ռեզիդենտ, ով ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցման կամ փաստացի բնակության հասցե: |
| Համավարկառու | Ֆիզիկական անձ, ով հանդիսանում է Վարկառուի կինը/ ամուսինը կամ գտնվում է Վարկառուի հետ ազգակցական կապի մեջ (ծնողներ, չափահաս երեխաներ, եղբայր/ քույր, եղբոր/քրոջ կին/ամուսին, կնոջ ամուսնու եղբայր/քույր, կնոջ/ամուսնու ծնողներ, հորաքույր/մորաքույր, հորեղբայր/մորեղբայր, տատիկներ, պապիկներ): Համավարկառուների քանակը չպետք է գերազանցի 2: |
| Վարկային պատմությանը ներկայացվող պահանջներ |
Ստաժը չի պահանջվում միայն «1000+» հիմնադրամի հատուցման |
| Վճարունակության գնահատում | Այն դեպքում, երբ հաճախորդը վճարում է 50% կանխավճար, ապա ստուգվում է միայն հաճախորդի աշխատանքի փաստի առկայությունը: |
| Գրավի առարկա | Ձեռք բերվող ավտոմեքենա: |
| Գույքի շուկայական արժեքի գնահատում | Գնահատումը իրականացվում է Բանկի կողմից` անվճար |
| Անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ |
Անհրաժեշտության դեպքում Բանկի կողմից կարող են պահանջվել այլ փաստաթղթեր |
*Հաճախորդի կողմից աշխատավարձ ստանալիս Բանկում գործում են լրացուցիչ արտոնություններ: Բանկից աշխատավարձ չստանալու դեպքում այդ արտոնությունը կարող է չեղյալ համարվել, որի արդյունքում վարկի անվանական տոկոսադրույքը կբարձրանա այդ արտոնության չափով:
Ուշադրություն` Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ:
Ուշադրություն` Բացասական վարկային պատմության առկայությունը Ձեզ համար հետագայում կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ այլ վարկերի ստանալու համար։
Ուշադրություն՝ Վարկ ստանալու համար դիմելիս Բանկը Ձեզ կտրամադրի սպառողական վարկի Էական պայմանների Անհատական թերթիկ, որում կներկայացվեն Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները։
Ուշադրություն` «Ձեր ֆինանսական տեղեկատուն» ֆիզիկական անձանց առաջարկվող ծառայությունների որոնման, համեմատման և Ձեզ համար ամենաարդյունավետ տարբերակի ընտրությունը հեշտացնող համակարգ է՝ https://www.fininfo.am/ ։
Ուշադրություն ` Բանկը` «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված Հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով, կարող է Հաճախորդից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ Հաճախորդին:
Զգուշացում՝ Վարկի մարման պարտավորությունների չկատարման և գրավի առարկայի արժեքի անբավարարության դեպքում պարտավորության մարումը կարող է ապահովվել վարկառուին պատկանող այլ գույքի հաշվին։
Զգուշացում՝ Տոկոսագումարների և հիմնական պարտքի մարման պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման դեպքում Ձեր գույքը (տուն, մեքենա և այլն) կարող է բռնագանձվել։
Զգուշացում՝ Ձեր կողմից պարտավորությունը չկատարելու կամ թերի կատարելու դեպքում՝ վարկատուն տեղեկատվությունը կտեղադրի վարկային ռեգիստրում, որտեղ ձևավորվում է Ձեր վարկային պատմությունը: Դուք իրավունք ունեք վարկային բյուրոյից տարեկան մեկ անգամ անվճար ձեռք բերել Ձեր վարկային պատմությունը: Ուշադրություն՝ վատ վարկային պատմությունը կարող է խոչընդոտել Ձեզ` ապագայում վարկ ստանալու ժամանակ:

Автокредит на приобретение автомобиля со вторичного рынка |
| Целевое назначение кредита | Кредит для приобретения легкового автомобиля на личное/семейное пользование (кредитуется также приобретение автомобиля, ввезенного в РА не ранее чем за 30 дней до подачи кредитной заявки) |
| Канал продаж | Филиал /ближайший к месту фактического проживания /работы клиента/ |
| Годовая номинальная процентная ставка* | 14.5% |
| Изменение годовой номинальной процентной ставки | Внимание: Не допускается использование автомобиля для предпринимательской деятельности (в том числе для такси). Допускается только использовать на территории РА (что устанавливается в кредитных договорах). В случае выявления использовния автомобиля в качестве такси Банк имеет право либо потребовать полное досрочное погашение, либо ставка будет поднята до 24% (эффективная). |
| Годовая фактическая процентная ставка | 18.5% - 24% |
| Порядок расчета и уплаты процентов | Расчет процентов производится ежедневно на остаток кредита. Начисленные проценты подлежат уплате ежемесячно |
| Максимальное значение кредит/залог | 70-80% |
| Группы транспортных средств в зависимости от страны-производителя |
Минимальный первоначальный взнос |
500,000 AMD |
| Максимальный срок кредита | 5 лет |
| Минимальный срок кредита | 1 год |
| Максимальный срок эксплуатации транспортного средства - автомобиля с даты производства автомобиля на момент кредитования | До 10 лет (включительно) |
| Способ погашения |
| Досрочное погашение кредита |
В этом случае Заемщик/и обязан/ы выплатить Банку проценты, рассчитанные по фактической годовой процентной ставке, предусмотренной кредитным договором, за фактическиe дни использования кредита
В данном случае неустойки по отношению к Заемщику/ам не применяются. При этом:
| Применяемая пеня в случае неисполнения Заемщиком обязательств | В случае неуплаты основной суммы кредита и/или процентов в сроки, предусмотренные кредитным договором, Банк имеет право прекратить начисление процентов по просроченной части кредита, сохранив начисление процентов по просроченной части, и применить к просроченному кредиту и/или просроченным процентам (до их фактической выплаты) штраф в размере 48% годовых (за каждый просроченный календарный день), но не более максимальной суммы штрафа, установленной законодательством РА, а по достижении указанной максимальной суммы Банк имеет право восстановить начисление процентов в отношении просроченной части). |
| Возможные негативные последствия в случае неисполнения обязательства |
Предупреждение! В случае неисполнения обязательств, если залога недостаточно для покрытия обязательств, обязательство может быть погашено за счет вашего другого имущества. Предупреждение! На ваше имущество (дом, автомобиль или другое) может быть обращено взыскание в соответствии с установленным законом порядком, если Вы своевременно не выплатите проценты и сумму кредита. Предупреждение! В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения вами обязательства банк отправляет эти данные в кредитное бюро по истечении трех рабочих дней, где формируется ваша кредитная история. |
| Срок принятия предварительного решения о выдаче кредита и извещения клиента | 2 (два) рабочих дня |
| Срок предоставления кредита заемщику | После заключения соответствующих договоров и осуществления соответствующих оформлений в уполномоченных государственных органах |
| Единовременная комиссия за рассмотрение заявки | Не предусматривается |
| Единовременная комиссия за выдачу кредита | 2% от суммы кредита, но не более 75,000 AMD |
| Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета |
В случае первоначального взноса ≥ 45% - 0.23% от изначальной суммы кредита. |
| Комиссия за оформление кредита (при желании клиента) |
Регистрация прав собственности – 6,500 драм РА Получение сертификата об учете (тех.паспорт) - 7,500 драм РА Получение номерного знака - 13,500 драм РА |
| Освобождение залога (обязательное) | 1,000 AMD |
| Предоставление согласия на эксплуатацию за пределами территории РА | 1,000 AMD |
| Открытие / ведение текущих счетов | Согласно тарифам Банка |
| Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно «Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц », действующим в ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» |
Страхование автотранспортных средств (КАСКО) Осуществляется со стороны Банка в сотрудничающих Банком страховых компаниях сроком на 1 (один) год. При этом:
Для последнего года страхование осуществляется на оставшийся срок кредита. Страхование не пролонгируется, если объективный риск клиента 5. Страхование действует на территории РА и Грузии. Страхование жизни Клиента на весь срок кредита В размере остатка суммы кредита – в соответствии с доходами. Страхуется потеря дееспособности в результате несчастного случая/ страхуется заемщик/созаемщик и другие лица, несущие солидарную/ равную с заемщиком ответственность перед Банком за погашение кредита/ в соответствии с доходами/ в размере остатка кредита |
| Статус | Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое местожительство, указанное в документе,удостоверяющем личность |
| Созаемщик | Физ. лицо (муж, жена, мать, отец, совершеннолетние дети, брат, сестра, мужья/жены сестер/братьев, сестры/братья мужа/жены, родители супруги/супруга, тети, дяди, бабушки, дедушки). Число созаемщиков не должно превышать 2. |
Возраст |
От 21-го года и до пенсионного возраста в момент погашения кредита |
| Требования к платежеспособности | В случае если клиент осуществляет первоначальный взнос в размере 50%, то проверяется только наличие факта работы клиента. |
| Предмет | Приобретаемый автомобиль |
| Оценка рыночной стоимости залога | Оценка проводится Банком бесплатно |
| Список необходимых документов |
При необходимости Банком могут быть затребованы другие документы |
* При получении со стороны клиента зарплаты в Банке действуют льготы. В случае неполучения зарплаты в Банке указанная льгота может быть аннулирована, в результате чего номинальная процентная ставка по кредиту будет увеличена в размере данной льготы.
Внимание! Плохая кредитная история может препятствовать вам в будущем при получении кредита.
Внимание! При подаче заявки на кредит Банк предоставит Вам Индивидуальный листок существенных условий потребительского кредита, в котором будут представлены индивидуальные условия кредита, который вам предоставляется.
Внимание! Ваш финансовый справочник» — это электронная система, облегчающая поиск, сравнение предлагаемых физическим лицам услуг и выбор наиболее эффективного для Вас варианта: https://www.fininfo.am/.
Внимание! С целью проведения надлежащего изучения клиента на основании закона РА “О противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма” Банк по принципу “Знай своего клиента” (“Know your customer”) может потребовать от Клиента предоставить дополнительные документы или другую информацию, а также во время устного общения задать дополнительные вопросы Клиенту