ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միացավ հիփոթեքային վարկավորման պետական աջակցության հատուկ ծրագրին
02.09.2020ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ընդլայնեց իր համագործակցությունը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ նաև «Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության 2020-2023 թթ. ծրագրի» շրջանակներում:
Պետական ծրագիրը, որին միացավ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն, իր մեջ ներառում է երեք ուղղություններ, որոնց իրագործման համար պետբյուջեից 2020թ. կհատկացվի ավելի քան 526 մլն․ՀՀ դրամ՝ ի աջակցություն 1000-ից ավելի շահառուների։
Առաջին ծրագրի շրջանակներում միանվագ դրամական աջակցություն կտրամադրվի երկու և ավել անչափահաս երեխաներ ունեցող ընտանիքներին, որոնք հիփոթեքային վարկ են ձևակերպում ՀՀ մարզերում գույքի ձեռբերման կամ կառուցապատման նպատակով։ Միջոցներն ուղղվելու են հիփոթեքային վարկի կանխավճարի ֆինանսավորմանը, իսկ կառուցապատման դեպքում՝ վարկի մնացորդային մայր գումարի մարմանը։ Միանվագ դրամական աջակցության առավելագույն չափը կազմում է ոչ ավել, քան 2.6 մլն. ՀՀ դրամ (կախված շահառուի տարիքից և ընտանիքում երեխաների քանակից)։
Երկրորդ ծրագիրը հնարավորություն է տալիս առնվազն մեկ անչափահաս երեխա ունեցող յուրաքանչյուր ընտանիքի ստանալ կանխավճարի ապահովագրության պայմանով հաստատված հիփոթեքի տարեկան ապահովագրական վճարի 90%-ի փոխհատուցում: Այս դեպքում փոխհատուցման գումարը նախատեսված է մինչև 180 հազ. ՀՀ դրամի չափով:
Աջակցության երրորդ ծրագիրը նախատեսված է այն ընտանիքների համար, որոնք ունեն գործող հիփոթեքային վարկ: Երեխայի ծննդյան դեպքում պետությունը պատրաստ է մարել վարկի մնացորդային մայր գումարի մի մասը, եթե վարկի սպասարկման պատմությունը համապատասխանում է պետական ծրագրի պահանջներին: Հաշվի առնելով ծրագրի բոլոր բաղկացուցիչները՝ աջակցության առավելագույն չափը կազմում է ոչ ավել, քան 4 մլն. ՀՀ դրամ (կախված շահառուի տարիքից և ընտանիքում երեխաների քանակից):
Հիշեցնենք, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հիփոթեքային շուկայի ակտիվ մասնակից է: Հիփոթեքային վարկերը ձևակերպվում են Բանկի 73 մասնաճյուղերից յուրաքանչյուրում: Իսկ Երևանում վարկառուները կարող են օգտվել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Հիփոթեքային կենտրոնի ծառայություններից, որն իր ձևաչափով առաջինն է ՀՀ բանկային համակարգում:
Հիփոթեքային վարկավորման պետական աջակցության հատուկ ծրագրերի մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կայքում` http://www.mlsa.am/?page_id=26036:
Հիփոթեքային վարկավորման պայմանների մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ Բանկի պաշտոնական կայքում՝ https://www.vtb.am/am/credits#hip-ot-ek# կամ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային Կենտրոն` 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) стал участником специальной программы господдержки ипотеки
Банк ВТБ (Армения) расширил сотрудничество с Министерством труда и социального обеспечения РА, став участником госпрограммы 2020-2023гг. по жилищному обеспечению семей с детьми.
Программа господдержки, в которой принял участие банк, включает в себя три направления. Для финансирования программы в 2020г. из госбюджета будет выделено более 526 млн драмов РА, воспользоваться которыми смогут более 1000 бенефициаров.
В рамках первой программы единовременная финансовая поддержка будет предоставлена семьям с двумя и более несовершеннолетними детьми, которые оформляют ипотеку для приобретения или строительства недвижимости в регионах Армении. Средства будут направлены на финансирование первоначального взноса ипотеки, а в случае ипотеки-строительства на погашение остаточной суммы кредита. Максимальный размер содействия составляет не более 2.6 млн драмов РА (в зависимости от возраста заемщика и количества детей в семье).
Вторая программа предполагает возможность для семей, имеющих хотя бы одного несовершеннолетнего ребенка, получить возмещение 90% годового страхового взноса по ипотеке, выданной с условием страхования предоплаты. В этом случае сумма возмещения составляет до 180 тыс. драмов РА.
Третья программа содействия предназначена для семей, имеющих действующую ипотеку. При рождении ребенка государство гасит часть основного долга заемщика, если история обслуживания кредита соответствует требованиям госпрограммы. Максимальный размер содействия составляет не более 4 млн драмов РА (в зависимости от возраста заемщика и количества детей в семье).
Напомним, что Банк ВТБ (Армения) является активным участником ипотечного рынка. Ипотечные кредиты оформляются в любом из 73-х филиалов. А в Ереване заёмщики могут воспользоваться услугами первого в банковской системе Армении Ипотечного центра Банка ВТБ (Армения).
Более подробную информацию о специальной программе господдержки по ипотечным кредитам можно получить на официальном сайте Министерства труда и социального обеспечения РА http://www.mlsa.am/?page_id=26036
Информацию об условиях ипотечного кредитования Банка ВТБ (Армения) можно получить на официальном сайте банка по ссылке https://www.vtb.am/ru/credits#hip-ot-ek# или позвонив в контактный центр по номеру 87-87.