ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նվազեցրել է փոքր բիզնեսի վարկերի տոկոսադրույքները մինչև տարեկան 3%՝ առաջին 90 օրվա համար։ Պայմանները հասանելի են «Նոր գործընկեր» և «Էքսպրես» պրոդուկտների շրջանակներում՝ մանրածախ առևտրի, արտադրության և սպասարկման ոլորտի ձեռնարկությունների համար: Ֆինանսավորումը կարելի է ուղղել ընթացիկ գործունեությանը, վարկերի մարմանը և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը։
Դրական վարկային պատմություն և այլ բանկում գործող վարկ ունեցող փոքր բիզնեսը կարող է օգտվել «Նոր գործընկեր» վարկից: Առաջին 90 օրվա համար տարեկան տոկոսադրույքը կազմում է 3%, հետագայում այն բարձրանում է մինչև 18% (փաստացի տոկոսադրույք՝ 17,25%)։ Առավելագույն գումարը 5 մլն ՀՀ դրամ է, ժամկետը՝ 48 ամիս։
«Էքսպրես» վարկը տրվում է առանց գրավի կամ մասնակի ապահովվածությամբ՝ 12-60 ամիս ժամկետով, 500 հազարից մինչև 20 մլն ՀՀ դրամի չափով։ Արտոնյալ ժամանակահատվածից հետո տոկոսադրույքը կկազմի տարեկան 10%-17% (փաստացի տոկոսադրույք՝ 15,05%-20,07%)՝ կախված գումարից և գրավից:
«Տարեվերջին բիզնեսի շատ ոլորտներում աճում է գործարար ակտիվությունը, և մենք հատուկ առաջարկ ենք պատրաստել այն ձեռնարկատերերի համար, որոնք միջոցների կարիք ունեն շրջանառու միջոցները համալրելու, վարկերը մարելու կամ ներդրումային նախագծեր իրականացնելու համար։ Մեզ համար կարևոր է օգտակար լինել հաճախորդներին և նրանց տրամադրել անհրաժեշտ ֆինանսական գործիքներ և լուծումներ բիզնեսի հետագա զարգացման համար», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Եվգենի Մոտովիլովը։
Վարկի պայմաններին տեղեկանալ, ինչպես նաև հայտ ներկայացնել կարելի է Բանկի կայքում, կամ երկրի տարածքում գտնվող ցանկացած մասնաճյուղում:

ВТБ (Армения) снижает ставки по кредитам для малого бизнеса
27.11.2024ВТБ (Армения) снизил до 3% годовых на первые 90 дней ставки по кредитам для малого бизнеса. Условия доступны по программам «Новый партнер» и «Экспресс» для предприятий розничной торговли, производства и сферы услуг. Финансирование можно направить на ведение текущей деятельности, погашение кредитов и инвестиционные проекты.
Малый бизнес с хорошей кредитной историей и действующим займом в другом банке может воспользоваться кредитом «Новый партнёр». Ставка в течение первых 90 дней составляет 3%, затем повышается до 18% (эффективная ставка: 17,25 %). Максимальная сумма — 5 млн драмов, срок — 48 месяцев.
Кредит «Экспресс» оформляется без залога или с частичным обеспечением на срок от 12 до 60 месяцев на сумму от 500 тыс. до 20 млн драмов. Процентная ставка после льготного периода составит от 10% до 17% годовых (эффективная ставка: от 15,05% до 20,07%) в зависимости от суммы и наличия залога.
«В конце года деловая активность во многих сферах бизнеса возрастает, и мы подготовили специальное предложение для предпринимателей, которым нужны средства на пополнение оборотных средств, закрытие кредитов или реализацию инвестиционных проектов. Нам важно быть полезными для клиентов и предоставлять им необходимые финансовые инструменты и решения для дальнейшего развития бизнеса», – прокомментировал заместитель генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
Уточнить условия по кредитам, а также оформить заявку на него можно на сайте банка или в любом отделении на территории страны.