Լողացող անվանական տոկոսադրույքը հավասար է փոփոխվող տոկոսադրույքի և ֆիքսված կոմպոնենտի գումարին։
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված առևտրային բանկերի կողմից ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից ներգրավված համապատասխան արժույթով ավանդների միջին կշռված տոկոսադրույքը` <<181 օրից 1 տարի>> ժամկետով՝ տասնորդական կետից հետո կլորացնելով մինչև 1 (մեկ) նիշ (Այսուհետ ՄԿՏ): <<ՄԿՏ>>-ը հրապարակված է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի պաշտոնական ինտերնետային կայքի <<Դրամավարկային և ֆինանսական վիճակագրություն>> բաժնում (https://www.cba.am/am/SitePages/statmonetaryfinancial.aspx)։
Ֆիքսված կոմպոնենտը`
Որոշվում է սահմանված անվանական տոկոսադրույքից նվազեցնելով լողացող տոկոսադրույքների վերջին վերանայման ժամանակ արձանագրված ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված առևտրային բանկերի կողմից ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից ներգրավված համապատասխան արժույթով ավանդների միջին կշռված տոկոսադրույքը` <<181 օրից 1 տարի>> ժամկետով: Ֆիքսված կոմպոնենտը փոփոխման ենթակա չէ վարկի գործողության ողջ ընթացքում:
Տոկոսադրույքի վերանայում՝
Տոկոսադրույքը պարտադիր ենթակա է վերանայման, եթե տվյալ ժամանակահատվածի համար հաշվարկված Փոփոխվող տոկոսադրույքի և գործող Փոփոխվող տոկոսադրույքի տարբերությունը կազմում է 0,5 տոկոսային կետից ավելի: Բանկը տոկոսադրույքների փոփոխության նշված պարտավորությունն ունի և՛ դրական, և՛ բացասական շեղման դեպքում: Փոփոխման տոկոսադրույքի մինչև 0,5 տոկոսային կետը ներառյալ փոփոխության դեպքում վարկի տոկոսադրույքը չի վերանայվում։ Լողացող տոկոսադրույքը Բանկի կողմից վերանայվում է տարին 2 անգամ՝ փետրվար 15-ին և օգոստոս 15-ին։ Նշված օրերը ոչ աշխատանքային օր լինելու դեպքում՝ հաջորդող աշխատանքային օրը՝ հիմք վերցնելով լողացող տոկոսադրույքի հաշվարկման հիմքում ընկած վերոնշյալ ցուցանիշը: Վերանայվելու դեպքում նոր տոկոսադրույքը ուժի մեջ է մտնում վերանայման ամսվան հաջորդող երկրորդ ամսվա 1-ից: Լողացող տոկոսադրույքների դեպքում անվանական տոկոսադրույքի բարձրացման և իջեցման առավելագույն շեմը սահմանվում է +/- 3 տոկոսային կետ։
Ուշադրություն՝ վարկի ոչ նպատակային օգտագործման դեպքում (այլ նպատակներով, քան անշարժ գույքի փեռքբերում), Բանկը իրավասու է միակողմանի բարձրացնել վարկի տոկոսադրույքը, ինչպես նաև ձեռնարկել այլ միջոցառումներ՝ համաձայն վարկային պայմանագրի պայմանների:
Ձեր երազանքն այժմ հասանելի է
| Հիփոթեքային վարկ Բանկի միջոցներով |
| Ձեռք բերվող գույք | Գոյություն ունեցող և կառուցման ընթացքում գտնվող բնակելի անշարժ գույք |
| Անվանական լողացող տոկոսադրույք | Առաջին 48 ամիսը՝ ֆիքսված 13.3%, 48 ամիս հետո տոկոսադրույքը կարող է վերանայվել առավելագույնը +/- 3 տոկոսային կետով |
| Փաստացի տոկոսադրույք | 14.3% |
| Վարկի ժամկետ | 3 - 30 տարի |
| Վարկի գումար | 1,000,000 մինչև 200,000,000 ՀՀ դրամ
| Վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցություն | 90% |
| Նվազագույն կանխավճար | 10% |
| Վարկի տրամադրման եղանակ |
Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները.
| Վարկառուին վարկի տրամադրման ժամկետ | Համապատասխան պայմանագրերը նոտարական կարգով կնքելուց եւ պետական լիազոր մարմիններում համապատասխան ձեւակերպումներ իրականացնելուց հետո: |
| Վարկի նախնական որոշման կայացման և հաճախորդին տեղեկացման առավելագույն ժամկետ | 1.5 աշխատանքային օր: |
| Երկրորդ փուլով փաստաթղթերի տրամադրման առավելագույն ժամկետ | 20 օրացուցային օր` հայտի գծով նախնական որոշում կայացնելուց հետո: |
| Վարկի տրամադրման մասին դրական որոշման գործողության առավելագույն ժամկետ | 20 աշխատանքային օր` երկրորդ փուլով դրական որոշում կայացնելուց հետո: |
| Ամենամսյա միջնորդավճար վարկային հաշվի սպասարկման համար |
Սահմանված չէ |
| Հայտի դիտարկման միանվագ միջնորդավճար | Սահմանված չէ |
| Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | 0.4% վարկի հիմանական գումարից, առավելագույնը 100,000 ՀՀ դրամ |
| Գրավից ազատում (պարտադիր) | 2,000 ՀՀ դրամ |
| Գրավի գրանցում (պարտադիր) | Համաձայն Բանկի սակագների |
| Նոտարական ծառայության դիմաց միջնորդավճար | 10,000 – 25,000 ՀՀ դրամ |
| Հաճախորդի պահանջով այլ ապահովվածության միջոցով անշարժ գույքի փոխարինում, որը հանդիսանում է վարկային պարտավորության ապահովվածությունը | 30,000 ՀՀ դրամ |
| Վարկային պայմանագրի գործողության ընթացքում Հաճախորդի պահանջով ցանկացած գրավի մասնակի ազատում, որը հանդիսանում է պայմանագրի ապահովվածությունը | 20,000 ՀՀ դրամ |
Ժամկետանց վարկի և տոկոսային գումարի նկատմամբ 0.13%-ի չափով յուրաքանչյուր ժամկետանց օրվա համար: |
| Վարկային միջոցների կանխիկացում վաճառողի հաշվից | Նախատեսված չէ, եթե վարկի գումարը տրամադրվել է «ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ կողմից, մնացած դեպքերում համաձայն բանկի սակագների |
ՀՀ ռեզիդենտ, որն ունի անձը հաստատող փաստաթղթում նշված մշտական գրանցման կամ փաստացի բնակության հասցե |
| Համավարկառու | Համավարկառուն ֆիզիկական անձ է, որը հանդիսանում է Վարկառուի կինը/ամուսինը կամ գտնվում է Վարկառուի հետ ազգակցական կապի մեջ (ծնողներ, չափահաս երեխաներ, եղբայր/քույր, եղբոր/քրոջ կին/ամուսին, կնոջ/ամուսնու ծնողներ, հորաքույր/մորաքույր, հորեղբայր/մորեղբայր, կամ այլ ազգականներ, որոնք ապրում են Վարկառուի հետ միասին): Համավարկառուների քանակը չպետք է գերազանցի 2: |
| Վարկային պատմությանը ներկայացվող պահանջներ | Բանկի ներքին իրավական փաստաթղթերի համաձայն: |
Վարկի տեսակ |
Հիփոթեքային վարկ |
Ձեռք բերվող անշարժ գույք (կառուցման ընթացքում գտնվող գույքի դեպքում կարող է պահանջվել նաև լրացուցիչ գրավ)՞ |

Плавающая номинальная процентная ставка равна сумме переменной процентной ставки и фиксированной составляющей.
Переменная процентная ставка:
Средневзвешенная процентная ставка коммерческих банков, привлеченная от физических и юридических лиц на срок от <<181 дня до 1 года>>, округленная до 1 (одного) знака после запятой (далее - СВПС). СВПС публикуется в разделе "Денежно-финансовая статистика" официального сайта Центрального банка Республики Армения (https://www.cba.am/am/SitePages/statmonetaryfinancial.aspx).
Фиксированный компонент:
Она определяется путем вычета из указанной номинальной процентной ставки средневзвешенной процентной ставки коммерческих банков, привлеченных физическими и юридическими лицами в соответствующей валюте при последнем пересмотре плавающих процентных ставок. Фиксированная составляющая не подлежит изменению в течение срока действия кредита.
Пересмотр процентной ставки:
Процентная ставка подлежит пересмотру, если разница между Переменной процентной ставкой, рассчитанной за данный период, и текущей Переменной процентной ставкой составляет более 0,5 процентных пункта. Банк имеет заявленное обязательство изменять процентные ставки как в случае положительного, так и отрицательного отклонения. Процентная ставка по кредиту не пересматривается в случае ее изменения не более 0,5 процентного пункта.Плавающая процентная ставка пересматривается Банком дважды в год: 15 февраля и 15 августа. Если указанные дни являются нерабочими, то в следующий за ним рабочий день. В случае плавающих процентных ставок максимальный порог повышения и понижения номинальной процентной ставки составляет +/- 3 процентных пункта.
| Ипотечные кредиты (приобретение) |
| Тип кпедита | Ипотечный |
Приобретаемое имущество |
Существующая и строящаяся жилая недвижимость |
| Валюта | Драмы РА |
Годовая номинальная процентная ставка в драмах РА (плавающая) |
Первые 48 месяцов фиксированная ставка 13.3%, после 48 месяцев процентная ставка может быть изменена на более +/- 3 процентных пункта |
14.3% |
В случае выявления факта нецелевого использования кредита Банк вправе единолично повысить процентную ставку по кредиту, а также предпринять другие меры согласно условиям кредитного договора. |
30 лет |
По выбору клиента: аннуитетные платежи, либо равномерные погашения суммы кредита плюс начисленных на остаток кредита процентов (пружинистые погашения) |
Погасить кредит до сроков, предусмотренных кредитным договором. В данном случае неустойки по отношению к Заемщику/ам не применяются. При этом:
Максимальный срок принятия предварительного решения и информирования клиента |
Максимальный срок предоставления документов по второму этапу |
20 календарных дней после принятия предварительного решения по заявке |
20 рабочих дней после принятия положительного решения по второму этапу |
0.4% от основной суммы кредита, максимальная сумма 100,000 драмов РА |
10,000 – 25,000 драмов РА |
Обналичивание кредитных средств со счета продовца |
Не предусмотрено, если Кредит предоставлен ЗАО «Банк ВТБ (Армения)», в остальных случаях согласно тарифам Банка |
Страхование осуществляется со стороны Банка сроком на 1 (один) год, исключительно в аккредитованных Банком компаниях. Каждый последующий год страхование продливается еще на 1 (один) год. Для последнего года страхование производится на оставшийся срок кредита. Комиссия за осуществление страхования не предусмотрена. |
Резидент РА, который имеет постоянную прописку или фактическое место жительства, указанное в документе, удостоверяющем личность |
| Созаемщик | Физическое лицо - супруг (супруга) Заемщика, или родители, совершеннолетние дети, братья, сестры, жены/мужья братьев/сестер, родители супруги/ супруга, тети, дяди, другие родственники, которые живут вместе с Заемщиком. Количество Созамщиков - не более 2. |
| Возраст | Возраст заемщика на момент получения займа не должен быть ниже 21 года, на момент погашения кредита не должен превышать возраста выхода заемщика на пенсию. |
Предмет залога |
Приобретаемая недвижимость (при строящейся недвижимости возможно требование дополнительного залога) |