1 | Ընդհանուր նկարագրություն | ||
1.2 | Նպատակային նշանակություն | ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ֆիզիկական անձանց-գյուղատնտեսներին ոսկյա իրերի գրավադրմամբ սպառողական միկրովարկ | |
2 | Հիմնական պայմաններ | ||
2.1 | Մարման եղանակ | 1) • վարկի գումարի 31% վճարվում է անուիտետային մարման ժամանակացույցով մինչև նախավերջին մարումը, • վարկի գումարի 69% հիմնական պարտքի մնացորդի վրա հաշվեգրված տոկոսների հետ միասին վճարվում են ժամկետի վերջում կամ 2) անուիտետային վճարումներ | |
2.2 | Վարկի արժույթ | ԱՄՆ դոլար (USD) | |
2.3 | Վարկի դիմաց վճարվող տոկոսների արժույթ | ՀՀ դրամ (AMD) կամ ԱՄՆ դոլար (USD) | |
2.4 | Վարկի տրամադրման եղանակը | Կանխիկ | |
2.5 | Անվանական տարեկան տոկոսադրույք | 7% | |
2.6 | Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք | 14.48%-24% | |
2.7 | Վարկային հաշվի հավելյալ* սպասարկմամբ վարկի ստացման ընտրության դեպքում տոկոսադրույքից զեղչ | Տոկոսադրույքից զեղչը սահմանվում է կախված վարկի գումարից: - մինչև 500 USD (ներառյալ) վարկի դեպքում` տարեկան անվանական տոկոսադրույք հանած 1.5% - 500 USD վարկի գումարի գերազանցման դեպքում` տարեկան անվանական տոկոսադրոյք հանած 1% Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ծառայությունից հրաժարվելու դեպքում տոկոսադրույքից կատարված համապատսխան զեղչը կչեղարկվի և վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կբարձրացվի տվյալ զեղչի չափով: | |
2.8 | Վարկի առավելագույն ժամկետ | 1080 օր | |
2.9 | Վարկի նվազագույն ժամկետ | 365 օր | |
2.10 | Մեկ վարկառուի գծով առավելագույն սահմանաչափ | 3,000,000 ՀՀ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար` հաշվարկված վարկի ձևակերպման պահին Բանկում սահմանված արժույթի առքի անկանխիկ փոխարժեքով | |
2.11 | Վարկի նվազագույն գումար | 30,000 ՀՀ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար` հաշվարկված վարկի ձևակերպման պահին Բանկում սահմանված արժույթի առքի անկանխիկ փոխարժեքով | |
2.12 | Վարկի վաղաժամկետ մարում | Վաղաժամկետ մարման մասով սահմանափակումներ չկան: Վարկառուն/ները իրավունք ունի/են՝ - առանց որևէ պատճառաբանության միակողմանիորեն լուծել վարկային պայմանագիրը դրա կնքմանը հաջորդող 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում (մտածելու ժամանակ): Այդ դեպքում Վարկառուն/ները պարտավոր է/են վարկի փաստացի օգտագործված օրերի համար վճարել վարկային պայմանագրով նշված փաստացի տոկոսադրույքով հաշվարկված տոկոսագումարները: - վարկային պայմանագրով նախատեսված ժամկետներից շուտ մարել վարկը: Տվյալ դեպքում Վարկառուի/ների նկատմամբ տուժանք չի կիրառվում, ընդ որում`
Վարկի ամբողջական վաղաժամկետ մարման դեպքում ենթակա են վերադարձման նախապես վճարված, սակայն փաստացի չօգտագործված ամիսների/օրերի համար կատարված վճարները: | |
2.13 | Վարկի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար | Միջնորդավճար նախատեսված չէ | |
2.14 | Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճար (պարտադիր) | Տրամադրված վարկի գումարի 0.61% | |
2.15 |
Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ամսական միջնորդավճար (կամավոր) | Վարկային հաշվի սպասարկման ամսական միջնորդավճարին (պարտադիր) գումարվում է նաև` տրամադրված վարկի գումարի 0.15%, բայց ոչ ավել, քան 3,000 ՀՀ դրամ | |
2.16 | Վարկի առավելագույն հարաբերակցությունը գրավի գնահատված արժեքի նկատմամբ | 130%/150%: 4 ամսից ոչ պակաս "ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ-ում "Ոսկի+30% գյուղատնտեսներին" վարկի սպասարկման դեպքում, որի ժամկետանց պարտավորությունների օրերի թիվը վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի գերազանցում 15 օրը, վարկը կարող է երկարաձգվել (այդ թվում` առանց վարկի ժամկետի երկարացման) LTV=140%: | |
2.17 | Վարկի հաստատման ժամկետ | Հաշված րոպեների ընթացքում | |
2.18 | Վարկի տրամադրման ժամկետ | Մինչև 1 աշխատանքային ժամ (կախված գրավադրվող ոսկու քանակից) | |
2.19 | Վարկային հայտով որոշման գործողության ժամկետ | 20 օրացուցային օր` վարկային հայտով որոշում կայացնելու պահից | |
3 | Վարկառուի նկատմամբ հիմնական պահանջներ | ||
3.1 | Նոր վարկ ձևակերպել ցանկացող հաճախորդների նկատմամբ նվազագույն պահանջը | Վարկի ձևակերպման պահին Բանկի ԱԲՀ-ի տվյալներով տվյալ հաճախորդի անունով չպետք է լինեն ժամկետանց և/կամ սուբյեկտիվ կամ օբյեկտիվ պատճառներով դասակարգված գործող վարկեր: | |
3.2 | Վարկի գումարը/ ժամկետը փոխել ցանկացող հաճախորդների նկատմամբ նվազագույն պահանջները (վարկի գումարի ավելացնելու կամ պակասեցնելու ուղղությամբ հնարավոր ճշգրտմամբ` կախված գործարքի ամսաթվի դրությամբ գրավի գնահատված արժեքից) | 1) Վարկի երկարաձգման (գործող վարկի գումարի/ժամկետի փոփոխման) պահին տվյալ վարկը չպետք է լինի ժամկետանցված, սակայն բացառապես Հաճախորդի սեփական միջոցների հաշվին տվյալ վարկի գծով բոլոր ժամկետանց պարտավորությունները մարելու դեպքում ԱԲՀ-ում հնարավոր կլինի իրականացնել երկարաձգումը: 3) Վարկի երկարաձգման (գործող վարկի/ժամկետի փոփոխման) պահին մինչև գործող վարկի վերջնաժամկետի ավարտն ընկած ժամանակահատվածը չպետք է գերազանցի 1 օրացուցային ամիսը: | |
3.3 | Վարկառուի վարկային պատմության հանդեպ պահանջներ | Բանկի համապատասխան պահանջներին բավարարող դրական վարկային պատմություն | |
3.4 | Վարկի տրամադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր | 1) Անձը հաստատող փաստաթուղթ, որտեղ հաշվառման հասցեն պետք է լինի գյուղական համայնքում, հակառակ դեպքում` գյուղատնտեսության մեջ զբաղվածությունը հաստատող հետևյալ փաստաթղթերից որևէ մեկը`
2) Հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) կամ փոխարինող փաստաթուղթ: | |
3.5 | Վարկառուի տարիքի նկատմամբ պահանջներ | Վարկառուի տարիքը վարկը մարելու պահին չպետք է գերազանցի 70 տարեկանը: | |
3.6 | Վարկառուի զբաղվածության նկատմամբ պահանջներ | “Ոսկի+50% գյուղատնտեսներին” վարկի դեպքում` Բանկի աշխատավարձային ծրագրերի (հավատարմագրված կազմակերպությունների) աշխատակիցներ, որոնք բավարարում են Բանկի նվազագույն պայմաններին | |
4 | Այլպայմաններ | ||
4.1 | Տույժ վարկառուի պարտավորությունների չկատարման դեպքում (յուրաքանչյուր ժամկետանց օրացուցային օրվա համար) | 0,09% ժամկետանց գումարից և հաշվարկված տոկոսներից | |
4.2 | Լիազորագրի ձևակերպում Բանկի ներսում | 3,900 ՀՀ դրամ | |
4.3 | Վարկային հաշվի գծով քաղվածքի/տեղեկանքի տրամադրում | "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գործող "Բանկային հաշիվների բացման և սպասարկման պայմանների և սակագների " համաձայն | |
4.4 | Վարկի ամբողջական մարման դեպքում գրավադրված ոսկյա իրերի վարկառու- գրավատուին հետ վերադարձման ժամկետը | Բանկի գործող ընթացակարգի համաձայն՝ Բանկի մասնաճյուղում գտնվող գրավադրված ոսկյա իրերը վերադարձվում են վարկառու-գրավատուին վարկի մարման օրվան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում` Բանկի մասնաճյուղ վարկառուի ներկայանալուն պես: Բացառիկ դեպքերում մասնաճյուղի կառավարչի համաձայնեցմամբ գրավը Հաճախորդին կարող է վերադարձվել անմիջապես վարկը ամբողջությամբ մարելուց հետո կամ նույն աշխատանքային օրվա ընթացքում: | |
5 | Գրավի նկատմամբ հիմնական պահանջներ | ||
5.1 | Ապահովում | Որպես գրավ ընդունվում են ոսկյա իրեր: Գրավի գնահատման ժամանակ հաշվի չի առնվում նրա գեղարվեստական արժեքը, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք և այլ քարերը` այսինքն գնահատվում է բացառապես ոսկին: Եթե զարդը մի քանի մետաղների և հարգի տարասեռ համաձուլվածք է, ապա գնահատման ենթակա չէ: | |
5.2 | Գրավի արժեքի գնահատում | Ոսկյա իրերի գրավի գնահատման արժեքի մասին տեղեկատվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել Բանկի ցանկացած մասնաճյուղ: Տարբեր հարգերի 1գ. ոսկու գնահատման արժեքը ներկայացված է Բանկի ինտերնետային կայքում | |
5.3 | Առանց գրավի ազատման վարկը մարելու դեպքում գրավի պահպանության միջնորդավճար | Վարկը առանց գրավի ազատման մարելու դեպքում, երբ գրավը մնում է Բանկում` այն ձևակերպվում է որպես ի պահ ընդունված արժեք և վարկը մարելուց հետո 16-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած հետագայում հաճախորդից գանձվում է արժեքների պահպանության միջնորդավճար` յուրաքանչյուր օրացուցային օրվա համար գրավի գնահատված արժեքի 0,01%-ի չափով:* | |
* Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկումը իր մեջ ներառում է հետևյալ ծառայությունները. - Հատուկ ընդհանրացված տեղեկատվական ձևաչափով հաճախորդի վարկային պատմության վերաբերյալ (ԱՔՌԱ հարցման պատասխանի հիման վրա ձևավորված) տեղեկատվության տրամադրում: - Դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն` վարկի գումարի/մնացորդի չափով Վարկային հաշվի հավելյալ սպասարկման ժամանակահատվածում: | |||
Օգտակար տեղեկատվություն | |||
Ուշադրություն` Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոuադրույքի հիման վրա: Իսկ տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը կարող եք գտնել այստեղ : Ուշադրություն` Արտարժույթով վարկերի դեպքում փոխարժեքի փոփոխությունը կարող է ազդել վարկի մարումների վրա: Ուշադրություն` Դուք իրավունք ունեք հաղորդակցվել ֆինանսական կազմակերպության հետ Ձեր նախընտրած եղանակով՝ փոստային կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով: էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության ստացումը ամենահարմարավետն է: Այն հասանելի է 24/7 ռեժիմով, զերծ է թղթային տեղեկատվության կորստի ռիսկերից և ապահովում է գաղտնիություն: Ուշադրություն` Հարգելի հաճախորդ` Վարկային հայտի վերաբերյալ դրական որոշում կայացնելուց հետո նախքան վարկային պայմանագրի կնքումը համաձայն ՀՀ ԿԲ խորհրդի 2009թ. հուլիսի 28-ի թիվ 229-Ն որոշմամբ հաստատված «Ֆինանսական կազմակերպությունների գործարար վարվելակերպի կանոնները» կանոնակարգ 8/05-ի» Բանկը Ձեզ տրամադրում է Անհատական թերթիկ, որում կներկայացվեն Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները: ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Բանկը` «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված Հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով, կարող է Հաճախորդից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ Հաճախորդին: ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))» հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն Բանկը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում: Զգուշացում՝ Պարտավորությունների չկատարման դեպքում գրավը պարտավորությունները ծածկելու համար բավարար չլինելու դեպքում պարտավորությունը կարող է մարվել վարկառուի այլ գույքի հաշվին: Զգուշացում՝ Ձեր գույքը (տունը, մեքենան կամ այլ) կարող է առգրավվել, եթե Դուք ժամանակին չկատարեք Ձեր տոկոսագումարների եվ վարկի գումարի մարումները: |

1.1 | Место оформления кредита | Филиал Банка | ||
1.2 | Целевое назначение | Потребительский микрокредит под залог золотых изделий физическим лицам-сельскохозяйственникам, являющимся резидентами РА | ||
2 | Основные условия | |||
2.1 | Способ погашения | 1 ) • 31% от суммы кредита погашается аннуитетными платежами до предпоследнего погашения, • 69% от суммы кредита плюс проценты,начисленные на остаток основного долга, погашаются в конце срока или 2) аннуитетные платежи | ||
2.2 | Валюта кредита | Доллар США (USD) | ||
2.3 | Валюта выплачиваемых процентов за кредит | Драм РА (AMD) или доллар США (USD) | ||
2.4 | Способ предоставления кредита | Наличный | ||
2.5 | Номинальная годовая процентная ставка | 7% | ||
2.6 | Фактическая годовая процентная ставка | 14.48%-24% | ||
2.7 | Льгота по процентной ставке в случае выбора получения кредита с дополнительным* обслуживанием ссудного счета | Льгота по процентной ставке определяется в зависимости от суммы кредита: - при сумме кредита до 500 USD (включительно) - номинальная годовая процентная ставка минус 1.5%, - при сумме кредита свыше 500 USD - номинальная годовая процентная ставка минус 1% В случае отказа от Услуги добровольного обслуживания ссудного счета соответстующая льгота от процентной ставки будет аннулирована и годовая процентная ставка по кредиту будет повышена в размере данной льготы. | ||
2.8 | Максимальный срок кредита | 1080 дней | ||
2.9 | Минимальный срок кредита | 365 дней | ||
2.10 | Максимальный лимит на одного заемщика | эквивалент 3 000 000 AMD в USD, рассчитанный по безналичному курсу купли валюты, установленному в Банке на момент оформления кредита | ||
2.11 | Минимальная сумма кредита | эквивалент 30 000 AMD в USD, рассчитанный по безналичному курсу купли валюты, установленному в Банке на момент оформления кредита | ||
2.12 | Досрочное погашение кредита |
2.13 | Единовременная комиссия за выдачу кредита | Kомиссия не предусмотрена | ||
2.14 | Ежемесячная комиссия за обслуживание ссудного счета (обязательная) | 0.61% от выданной суммы кредита | ||
2.15 |
Ежемесячная комиссия за дополнительное обслуживание ссудного счета (добровольная) | К ежемесячной комиссии за обслуживание ссудного счета (обязательной) прибавляется также: 0.15% от выданной суммы кредита, но не более 3,000 AMD | ||
2.16 | Максимальное соотношение кредита к оцененной стоимости залога | 130%/150%. В случае обслуживания кредита "Золото+30% сельскохозяйственникам" в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” не менее 4-х месяцев, по которому число дней просроченной задолженности за последние 12 месяцев не превышает 15 дней, кредит может быть пролонгирован и лимит увеличен (в том числе без удлинения срока кредита) с LTV=140%. | ||
2.17 | Срок утверждения кредита | В течение считанных минут | ||
2.18 | Срок предоставления кредита | До 1-го рабочего часа (в зависимости от количества закладываемых золотых изделий) | ||
2.19 | Срок действия решения по кредитной заявке | 20 календарных дней с момента принятия решения по кредитной заявке | ||
3 | Основные требования к заемщику | |||
3.1 | Минимальное требование к клиентам, желающим оформить новый кредит | На момент оформления кредита на имя данного клиента по данным АБС Банка не должно быть действующих просроченных и/или классифицированных по субъективной или объективной причине кредитов. | ||
3.2 | Минимальные требования к клиентам, желающим изменить сумму/срок действующего кредита (с возможной корректировкой в сторону уменьшения или увеличения суммы кредита в зависимости от оценочной стоимости залога на дату сделки) | 1. На момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) данный кредит не должен быть просрочен, однако в случае погашения всех просроченных задолженностей по данному кредиту исключительно засчет собственных средств клиента пролонгацию в АБС будет возможно осуществить. 3. На момент пролонгации кредита (изменения суммы/срока действующего кредита) промежуток времени до истечения срока окончания действующего кредита не должен превышать 1 календарный месяц. | ||
3.3 | Требования к кредитной истории заемщика | Положительная кредитная история, удовлетворяющая соответствующим требованиям Банка | ||
3.4 | Необходимые документы для предоставления кредита
| 1. Документ, удостоверяющий личность, где адрес учета должен быть в сельской общине, в противном случае – один из следующих документов, удостоверяющих занятость в сельском хозяйстве:
2. Номер общественных услуг (социальная карта) / Справка о неполучении номера общественных услуг. | ||
3.5 | Требования к возрасту заемщика | Возраст заемщика на момент погашения кредита не должен превышать 70 лет. | ||
3.6 | Требования к занятости заемщика | В случае “Золото+50% сельскохозяйственникам” - сотрудники зарплатных проектов Банка (компаний, прошедших аккредитацию), удовлетворяющие минимальным требованиям Банка | ||
4 | Другие условия | |||
4.1 | Пеня при неисполнении обязательств заемщиком (за каждый просроченный календарный день) | 0,09% от просроченной суммы кредита и от просроченной суммы процентов | ||
4.2 | Оформление доверенности внутри Банка | 3,900 AMD | ||
4.3 | Предоставление выписки/справки по кредитному счету | Согласно “Условиям и тарифам открытия и обслуживания банковских счетов физических лиц”, действующим в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” | ||
4.4 | Срок возвращения золотых изделий заемщику-залогодателю при полном погашении кредита |
5 | Основные требования к залогу | |||
5.1 | Обеспечение | В качестве залога принимаются золотые изделия. При оценке стоимости обеспечения не учитываются художественная ценность, драгоценные и полудрагоценные и прочие камни, оценивается исключительно золото. Если изделие представляет из себя неоднородный сплав разных проб или металлов, оно не принимается к оценке. | ||
5.2 | Оценка стоимости залога | Для получения информации о стоимости оценки залога золотых изделий необходимо обратиться в любой филиал Банка. Стоимость оценки 1г. золота различных проб представлен на интeрнет сайте Банка. | ||
5.3 | Комиссия за хранение залога при погашении кредита без освобождения залога | В случае погашения кредита без освобождения залога, когда залог остается в Банке, он оформляется как принятая на сохранность ценность и начиная с 16-го рабочего дня после погашения кредита с клиента взимается комиссия за хранение ценностей в размере 0,01% от оцененной стоимости залога за каждый календарный день.* | ||
* Дополнительное обслуживание ссудного счета включает следующие услуги: - Предоставление информации о кредитной истории Клиента (на основе ответа АКРА) в специальном обобщенном формате. - Страхование от несчастных случаев на сумму остатка кредита в период дополнительного обслуживания ссудного счета. | ||||
Дополнительная информация | ||||
Внимание! Проценты по кредитам рассчитываются на основе номинальной процентной ставки. А фактическая годовая ставка показывает, сколько будет стоить Вам кредит при уплате процентов и других платежей в установленных размерах и в установленные сроки. Порядок расчета фактической годовой процентной ставки можете найти здесь. Внимание! В случае кредитов в иностранной валюте изменения курсов могут повлиять на погашения кредита. Внимание! Вы имеете право на коммуникацию с финансовой организацией с помощью выбранного Вами способа – посредством почтовой связи или электронным способом. Получение информации электронным способом самый удобный метод. Он доступен в режиме 24/7, не содержит риск потери бумажной информации и обеспечивает конфиденциальность. Внимание! Уважаемый Клиент, после принятия положительного решения по кредитной заявке и до подписания кредитного договора, в соответствии с Регламентом 8/05 “О правилах делового поведения финансовых организаций”, утвержденного 28-го июля 2009г. решением совета ЦБ РА номер 229-Н, Банк Вам предоставляет Индивидуальный листок, где будут представлены индивидуальные условия предоставляемого Вам кредита. Внимание! С целью проведения надлежащего изучения Клиента на основании Закона РА “О противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма” Банк по принципу “Знай своего Клиента” (“Know your customer”) может потребовать от Клиента предоставить дополнительные документы или другую информацию, а также во время устного общения задать дополнительные вопросы Клиенту. Внимание! На основании закона “О соблюдении налогового законодательства на иностранных счетах (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA))” и согласно соглашению, подписанному с США, Банк с целью выявления факта налогоплательщика США может запросить дополнительную информацию с Клиента. Предупреждение! В случае неисполнения обязательств и недостаточности залога обязательство может быть погашено за счет другого имущества заемщика. |