Առաջնորդվելով «Սպառողական կրեդիտավորման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կրեդիտավորման ընդհանուր ծախսի* նվազեցման սկզբունքներով` Բանկի կողմից կիրառվող` վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում կրեդիտավորման ծախսի համամասնորեն նվազեցման մեխանիզմը հետևյալն է.
• Բանկը կիրառում է վարկի ամսական սպասարկման  միջնորդավճար միայն  վարկի փաստացի սպասարկված ամիսների համար: Ապագա ժամանակահատվածի համար վարկի սպասարկման կանխավճարի առկայության դեպքում Բանկը վերադարձնում է կանխավճարը՝ չսպասարկված ամիսների համար:
• Վարկի սպասարկման տարեկան միջնորդավճարի պարագայում՝ վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում Բանկը հետ է վերադարձնում տարեկան միջնորդավճարի՝ չսպասարկված ամիսների համամասնությունը:
Եթե Դուք 16.08.2019թ․-ից սկսած ունեք/ունեցել եք «Սպառողական կրեդիտավորման մասին» ՀՀ օրենքի շրջանակներում «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ում ձևակերպված վարկ, որի մասով իրականացրել եք վաղաժամկետ մարումներ և դրա շնորհիվ  համաձայն «Սպառողական կրեդիտավորման մասին» ՀՀ օրենքի Ձեր ընդհանուր կրեդիտավորման ծախսը ենթակա է/էր համամասնորեն նվազեցման, ապա այն դեպքում, եթե  Ձեզ դեռևս հետ չի վերադարձրել Ձեր վարկի գծով նվազեցման ենթակա կրեդիտավորման ծախսը և Բանկը դեռևս կապ չի հաստատել Ձեզ հետ, ապա կարող եք դիմել Բանկ՝ Ձեր կրեդիտավորման ծախսի վերադարձման ենթակա մասի ստացման համար «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ հաճախորդների բողոքների, դիմումների և հարցումների ընդունման, գրանցման, քննության և պատասխանների ներկայացման գործընթացի մասին» ընթացակարգով սահմանված կապի միջոցներով:
Ձեր կողմից ներկայացված գրավոր դիմումին Բանկը կպատասխանի 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Բանկի կողմից Ձեր դիմումը բավարարելու/մասնակի բավարարելու պարագայում համամասնորեն նվազեցման և Ձեզ հետ վերադարձման գումարը կտրամադրվի Ձեր Բանկում գործող ընթացիկ/քարտային հաշվին մուտքագրելու միջոցով: Եթե Դուք չունեք Բանկում գործող հաշիվ, Ձեզ հետ վերադարձման ենթակա գումարը կարող եք ստանալ կանխիկ՝ Բանկի ցանկացած մասնաճյուղից:
* Կրեդիտավորման ընդհանուր ծախսն իր մեջ ներառում է վարկի տրամադրման, վարկային ռիսկի գնահատման, վարկի սպասարկման հետ կապված ցանկացած այլ ծախս, բացառությամբ օժանդակ ծառայությունների համար կատարվող վճարները այդթվում՝ապահովագրություն, գնահատում, բացառությամբ «Սպառողական կրեդիտավորման մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետով սահմանված դեպքերի, երբ դրանք անվերապահորեն ներառվում են ընդհանուր ծախսի մեջ:

Руководствуясь приципами снижения общих затрат* при кредитовании, установленными законом РА “О потребительском кредитовании”, Банком применяется следующий механизм пропорционального снижения затрат на кредитование, в случае досрочного погашения кредита:
Внимание:
Если Вы, начиная с 16.08.2019г., имеете/имели кредит, оформленный в ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” в рамках закона РА “О потребительском кредитовании”, по части которого были произведены досрочные погашения и благодаря этому, согласно закону РА “О потребительском кредитовании”, Ваши общие затраты на кредитование подлежат пропорциональному снижению то в случае, если Вам пока не возвращена сумма затраты на кредитование, подлежащая пропорциональному снижению, и Банк пока не связался с Вами, то Вы с целью получения подлежащей возврату части Ваших затрат на кредитование можете обратиться в Банк посредством средств связи, установленным процедурой “О приеме, регистрации, рассмотрении жалоб, завлений и запросов клиентов ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” и представления на них ответов”.
На представленное Вами письменное заявление Банк ответит в течение 10 рабочих дней. При удовлетворении/частичном удовлетворении Банком Вашего заявления подлежащая возврату в результате пропорционального снижения сумма поступит на Ваш действующий в Банке текущий/карточный счет. Если у Вас нет действующего в Банке счета, то Вы можете получить подлежащую возврату сумму налично в любом филиале Банка.
* Общие затраты на кредитование включают все расходы на предоставление кредита, оценку кредитного риска и прочие расходы, связанные с обслуживанием кредита, за исключением платежей на дополнительные услуги (в том числе на страхование, оценку), за исключением случаев, установленных пунктом 5 части 1 статьи 15 закона РА “О потребительском кредитовании”, когда они безоговорочно включаются в общие затраты.